Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_27/

Baterie łazienkowe - krótki przewodnik

7
Baterie łazienkowe - krótki przewodnik

Krótki przewodnik po bateriach łazienkowych.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym małym poradnikiem pomagającym wyjaśnić wszystkie kwestie związane z doborem armatury do łazienki.

Zdecydowana większość nowoczesnych baterii do łazienki  to jednouchwytowe modele z głowicami ceramicznymi (czasami tanie, dwuuchwytowe lub retro stylizowane baterie z pokrętłami mogą jeszcze posiadać głowice tzw. grzybkowe). Są one również fabrycznie wyposażone w różne elementy zmniejszające wypływ bądź temperaturę wody np. specjalne perlatory, ograniczniki przepływu i temperatury wody. Zużycie wody pozwalają też ograniczyć modele termostatyczne. Coraz większą popularnością cieszą się elektroniczne, bezdotykowe baterie wyposażone w fotokomórkę.

Armatura jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Nie tylko z uwagi na użyteczność – baterie łazienkowe odgrywają bardzo ważną rolę dekoracyjną w każdej łazienkowej aranżacji, dlatego ich wzornictwo jest najczęściej jednym z ważniejszych kryteriów decydujących o wyborze danego modelu. Bardzo efektownie prezentują się modne ostatnio baterie z płaskimi, kaskadowymi wylewkami imitującymi efekt wodospadu. Montowane są przy umywalkach i wannach i wyglądają bardzo efektownie lecz wymagają czystej i dobrej jakości wody, dlatego zalecane jest używanie ich w połączeniu z tzw. zmiękczaczami wody. Coraz bardziej popularne są również baterie kolorowe – szczególnie w intensywnych i zdecydowanych kolorach. Do łask wraca również armatura biała oraz czarna.

Baterie łazienkowe sprzedawane są zwykle w kolekcjach zawierających modele przeznaczone do wszystkich rodzajów urządzeń w łazience tzn. umywalki, prysznica, wanny i bidetu. Czasem są również poszerzone o dodatkowe rozwiązania takie jak bateria umywalkowa bidetta z funkcją bidetu. Poszczególne modele wewnątrz serii również potrafią występować w wielu wariantach różniących się wysokością, sposobem montażu, kolorystyką lub wyposażeniem.

Baterie stojące czy ścienne?

Dawniej największa popularnością cieszyły się baterie ścienne na pokrętła lecz dziś spotykane są w bardzo niewielu kolekcjach. Powodem jest trudniejszy oraz bardziej czasochłonny montaż bądź ewentualna wymiana. Baterie stojące podłączamy do wody przy pomocy wężyków elastycznych (rzadziej rurek) przykręcanych do uprzednio zainstalowanych w ścianie zaworków. Ważnym jest aby stosować zaworki z filtrami, gdyż wielu producentów stawia to jako warunek realizacji gwarancji w przypadku awarii.

Wielootworowe baterie łazienkowe

Osobną grupę stanowią baterie wielootworowe. Z reguły spotykane w przypadku baterii wannowych montowanych bądź na cokole z płytek, bądź na krawędzi wanny (po uprzednim wywierceniu otworów), lecz coraz częściej możemy też spotkać baterie umywalkowe wielootworowe, szczególnie w przypadku produktów ekskluzywnych. W każdym z powyższych przypadków trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu do tych elementów baterii, które po obudowaniu wanny lub umywalki będą osłonięte. W przeciwnym razie prosta wymiana uszczelki może wymagać poważnych prac remontowych. W sytuacji użycia przy wannie akrylowej obudowy  jej demontaż z reguły jest bezproblemowy i uzyskujemy wtedy dostęp do wszystkich instalacji pod wanną lecz jeśli wanna jest obudowana płytkami lub drewnem sugerujemy zastosowanie drzwiczek rewizyjnych lub specjalnej płytki na magnesy do której doklejamy ten sam materiał co na obudowie dzięki czemu rewizja jest niewidoczna dla niewtajemniczonych.

Termostatyczne baterie do łazienki

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają baterie termostatyczne, bowiem to właśnie w łazience ich użycie ma największy sens. Na rynku dominują baterie prysznicowe oraz wannowe z racji długiego czasu otwarcia strumienia wody oraz bardzo pożądanej, stałej temperatury wody mającej wpływ na komfort brania kąpieli lub prysznica, niemniej jednak spotykane są również modele umywalkowe zalecane do instalacji ze stałym obiegiem ciepłej wody.

Domyślnym ustawieniem ogranicznika temperatury w bateriach termostatycznych jest 38°C, ale głowice pozwalają ją ustawiać zgodnie z naszymi oczekiwaniami (pod warunkiem posiadania odpowiedniej ilości ciepłej wody w instalacji) z dokładnością do 1°C w przedziale 12-58°C. Baterie termostatyczne gwarantują utrzymanie stałej temperatury wody nawet wtedy, gdy w instalacji występują skoki ciśnienia spowodowane włączaniem lub wyłączaniem innych źródeł wody w domu lub bloku. Dzięki temu zabezpieczają nas przed nagłą zmianą temperatury wody na zimną lub gorącą i zmniejszają ryzyko wystąpienia poparzeń pod prysznicem.

Podtynkowe baterie do łazienki

Na rynku coraz śmielej poczyna sobie również łazienkowa armatura podtynkowa. Z reguły montowana jest pod prysznicem lub przy wannie lecz coraz częściej również przy umywalkach. Przy kupnie baterii podtynkowych należy mieć na uwadze, że elementy takich baterii w znacznej części schowane są w ścianie - na zewnątrz montuje się jedynie wyjścia wody oraz sterownik (termostatyczny lub mieszacz) regulacji strumienia oraz temperatury wody.

Element podtynkowy montowany jest w ścianie na stałe i należy uważnie prześledzić rysunki techniczne i sprawdzić grubość muru by wykluczyć możliwość pomyłki i błędów w montażu. Element natynkowy (dekoracyjny) montujemy w ostatniej fazie wykańczania łazienki  czyli już po położeniu płytek ceramicznych bądź innych okładzin ściennych.

Prysznicowe lub wannowe baterie podtynkowe można łączyć z różnymi elementami natynkowymi tworząc np. zestawy do masażu wodnego. Do wyboru mamy deszczownice, wylewki kaskadowe, złącza do węży, wytwornice pary, dysze masażowe oraz klasyczne zestawy natryskowe.

Montaż baterii podtynkowej

Jak już wcześniej pisaliśmy koniecznie przed dokonaniem zakupu baterii podtynkowej należy zmierzyć grubość muru gdzie chcemy ją zamontować – powinna wynosić pow. 6cm, lecz preferowana przez większość producentów jest grubość pow. 12cm zapewniająca bezpieczeństwo montażu oraz późniejszy komfort akustyczny użytkownika. Istotne jest również by ciepła woda była podłączona z lewej strony patrząc na wprost baterii. Jest to szczególnie ważne przy bateriach termostatycznych ponieważ nie będzie ona pracować prawidłowo. Na rynku są dostępne baterie przeznaczone do „odwrotnych” instalacji lecz wtedy jesteśmy skazani na bardzo mały wybór modeli. Sugerujemy również wcześniejsze dokładne rozplanowanie wszystkich elementów na ścianie, jeśli będzie to nie tylko zestaw prysznicowy. Głowica deszczowa powinna się znaleźć na wysokości ok. 215cm by nawet wysocy użytkownicy nie uderzyli w nią głową oraz by strumień deszczowy wody zdążył się ukształtować. Baterie prysznicowe montujemy na wysokości 110cm od powierzchni prysznica a baterie wannowe co najmniej 20cm powyżej wanny (zależnie od modelu).

Bezdotykowa armatura łazienkowa

Baterie bezdotykowe (na fotokomórkę) reagują na ruch, dzięki czemu można puścić wodę bez dotykania. Bateria ma ustawiany czas otwarcia więc nie ma obawy, że woda nie przestanie lecieć. Temperaturę oraz strumień wody można ustawić przy pomocy mieszacza znajdującego się z boku korpusu baterii lub w momencie instalacji poprzez zmianę ustawień w korpusie baterii. Baterie elektroniczne, jak sama nazwa wskazuje, potrzebują prądu aby działały. Występują tutaj modele zasilane bateryjnie lub klasycznie, z gniazdka przy użyciu zasilacza (trzeba na niego uprzednio przewidzieć miejsce). Bateria starcza przy domowym użytkowaniu na ok 3 lata a jej wymiana nie stanowi problemu nawet dla okazjonalnego majsterkowicza.

Komentarze do wpisu (7)

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ehuceham Axeqoo cbp.gptv.arenalazienek.pl.ozq.oz http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Sukaci Upoxuv lib.ptsl.arenalazienek.pl.gso.bd http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Evemuwir Uwhakul ocz.wbkd.arenalazienek.pl.jfe.ae http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ezpidave Uxiaruyu egi.hqtx.arenalazienek.pl.lst.vl http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ulijac Olfoek pcv.jcmx.arenalazienek.pl.fkw.hp http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Upnabom Amelade izl.wdns.arenalazienek.pl.fuv.oi http://slkjfdf.net/

3 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ulijac Olfoek pcv.jcmx.arenalazienek.pl.fkw.hp http://slkjfdf.net/

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Odpływ liniowy HANSGROHE  RAINDRAIN FLEX 90cm chrom 56045000
2 675,00 zł
1 573,04 zł 1 573,04 zł

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
{ "@context": "https://schema.org", "@type": "Organization", "url": "https://arenalazienek.pl/", "logo": "https://arenalazienek.pl/skins/user/rwd_shoper_27/images/logo.png" }