Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_26/

Grzejnik czy podłogówka w łazience - co wybrać?

0
Grzejnik czy podłogówka w łazience - co wybrać?

Grzejnik czy podłogówka w łazience – co wybrać?

 


To temperatura w dużym stopniu decyduje o tym, czy korzystanie z łazienki jest przyjemnością czy nie. Dziś postaramy się pomóc Państwu odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań zapewnia większy komfort cieplny – grzejnik, tzw. podłogówka (ogrzewanie podłogowe), czy może połączenie obu sposobów ogrzewania?

 

Do kwestii ogrzewania łazienki warto podejść zawczasu i z rozwagą oraz uwzględnić nie tyko aspekt estetyczny, czyli design grzejnika. Istotne jest również to, jak względem grzejnika rozplanujemy inne wyposażenie w łazience, tak aby pełnił również rolę praktycznej suszarki np. do ręczników bądź szlafroka. Ale co z podłogą? Nawet przy grzejniku o dużej mocy podłoga z płytek ceramicznych pozostanie chłodna, więc może warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego zważywszy, że nowoczesne systemy pozwalają także oszczędzać energię więc nie musi to być rozwiązanie drenujące kieszenie inwestora.

 

Tradycyjne grzejniki


Aktualna oferta rynkowa zapewnia szeroki wybór grzejników łazienkowych. Od klasycznych drabinek (chromowanych, białych czy kolorowych), na których można wysuszyć ręcznik i drobne pranie, po modele pełne. Takie grzejniki nie tylko grzeją, ale i zdobią; wśród najbardziej wyszukanych znajdziemy nawet modele z kamienia, z wymiennymi ozdobnymi panelami, grafiką, lustrem. Wszystkie można uzupełnić o dodatkowe akcesoria, jak haczyki, relingi, półeczki. Nie bez znaczenia jest miejsce umieszczenia grzejnika. Aby jego ciepło było w pełni wykorzystane i równomiernie rozchodziło się po pomieszczeniu, powinien być odkryty. Czyli nie należy umieszczać grzejnika np. w rogu lub za szafką. Najlepiej umieścić go obok lub nad wanną– wówczas wychodząc z kąpieli możemy sięgnąć po ciepły ręcznik lub szlafrok zawieszony na grzejniku. Dobre będzie również miejsce przy umywalce – można wówczas zrezygnować z relingu czy haczyka na ręcznik i korzystać ze szczebelków lub dodatkowych akcesoriów grzejnika. Jeżeli w łazience jest okno dachowe, dobrze jest umieścić grzejnik pod nim – zapobiegnie to kondensacji pary wodnej, czyli gromadzeniu się wilgoci na szybie.

 

Ogrzewanie podłogowe


Ten rodzaj ogrzewania ma sporo atutów. Warto wymienić przede wszystkim taką cechę jak niezwykle korzystny dla użytkowników rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ponadto gwarantuje ciepłą podłogę, na której można z przyjemnością stanąć boso, bo to właśnie ona pełni w systemach ogrzewania podłogowego rolę grzejnika. W tak ogrzewanych pomieszczeniach występuje mniejszy ruch powietrza, co ogranicza unoszenie się kurzu, dlatego jest przyjazne alergikom. No i oczywiście oszczędność energii. Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym, bo maksymalna temperatura wody zasilającej wynosi jedynie 55°C (można wykorzystać kolektory słoneczne i pompy ciepła), a obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 1-2°C oszczędza się nawet do 10% energii (bez utraty komfortu). Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe, dzięki termostatom, może być uruchamiane tylko wtedy gdy jest potrzebne, np. rano i wieczorem. Jednak, aby korzystać z zalet ogrzewania podłogowego, musimy odpowiednio wcześnie zaplanować jego instalację. Wszyscy, którzy są na etapie projektowania, wznoszenia lub wykańczania budynku czy mieszkania mogą rozważyć montaż wodnego ogrzewania podłogowego. Przewody grzejne układa się bowiem na posadzce, a następnie zatapia w warstwie wylewki podłogowej. Elementy grzejne systemów elektrycznych stanowią przewody już odpowiednio rozmieszczone w specjalnej siatce. Są to tzw. maty grzejne, często samoprzylepne, które układa się na warstwie wylewki podłogowej, a następnie zatapia w zaprawie klejącej podczas mocowania płytek ceramicznych. Dlatego elektryczne ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem zainstalować podczas remontu każdej łazienki. Dobrym rozwiązaniem będzie również połączenie tradycyjnych grzejników i ogrzewania podłogowego. Jeżeli zdecydujemy się na montaż mat grzejnych, wówczas grzejnik będzie stanowił podstawowe źródło ciepła, a podłogówka – dodatkowe, również poza sezonem grzewczym. Jeżeli budynek ogrzewany jest w systemie wodnego ogrzewania podłogowego, można dodatkowo zainstalować w łazience grzejnik elektryczny, który będzie służył jako suszarka.

 

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Publikator Sp. z o.o.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Zestaw Miska wisząca VILLEROY&BOCH VENTICELLO z deską wolnoopadającą SlimSeat, biały 4611RS01

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium