Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_26/

Jak dobrze zaplanować remont łazienki?

4
Jak dobrze zaplanować remont łazienki?

Jak dobrze zaplanować remont łazienki?

 

 


Zastanawiasz się jak urządzić łazienkę lub zrobić jej remont? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik od czego powinieneś zacząć, by potem – podczas jej użytkowania, uniknąć przykrych niespodzianek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek ceramicznych, gdzie umieścić wannę w łazience i gdzie zamontować grzejnik – na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Planując remont łazienki musimy zadać sobie podstawowe pytanie „co jest nam niezbędne i czego potrzebujemy w łazience?” Chodzi o to, czy łazienka ma nam służyć do szybkiego umycia się, czy będzie nam służyła jako miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu pracy? Najłatwiejszym i często najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego architekta lub projektanta wnętrz – z uwagi, że łazienka i kuchnia są z reguły najdroższymi pomieszczeniami w mieszkaniu lub domu kilkaset złotych wydane na projekt łazienki będą dobrze zainwestowanymi pieniędzmi. Jeżeli jednak chcemy wpierw samemu sprawdzić się w tej roli lub postanowiliśmy nie korzystać z usług projektowych to pierwszym krokiem powinno być staranne i jak najbardziej szczegółowe obmierzenie pomieszczenia łazienki oraz naniesienie na plan wszelkich instalacji: wodnej, grzewczej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Na tym etapie warto już określić czy chcemy posiadać wannę czy kabinę prysznicową (w komfortowej sytuacji są posiadacze dużej łazienki, gdzie zmieści się i wanna i kabina prysznicowa)? Ważne jest też, jeżeli planujemy pralkę w łazience, by przemyśleć jej wymiary oraz sposób otwierania – pralka ładowana od góry będzie trudna do zabudowy tak samo jak te o dużej głębokości.

Następnym krokiem jest umiejscowienie toalety i sprawdzenie możliwości montażu jej na stelażu podtynkowym lub klasycznie jako kompakt WC. Jest to o tyle ważne, że nie zawsze da się umieścić miskę WC w pożądanym przez nas miejscu z uwagi na dużą średnicę niezbędnej rury kanalizacyjnej. Kiedy już mamy umiejscowioną muszlę WC możemy zastanowić się jak umiejscowić umywalkę oraz meble łazienkowe lub zabudowy meblowe – jeżeli robimy takie na wymiar. Na tym etapie warto też się zastanowić (o ile jeszcze tego nie wiemy) w jakim stylu urządzić łazienkę? Czy chcemy podążać za obowiązującymi trendami (obecnie na topie jest wciąż łazienka w stylu skandynawskim lub hygge oraz łazienka industrialna), czy zrobić to całkowicie po swojemu, czy nasza łazienka ma być spójną kontynuacją reszty wnętrza czy wręcz odwrotnie – ma być silnym kontrastem dla reszty domu lub mieszkania.

Przed rozpoczęciem remontu łazienki należy pamiętać o wybraniu i zamówieniu wszystkich elementów wyposażenia dużo wcześniej – pozwoli to uniknąć sytuacji, że potrzebny produkt nie dojedzie na czas co może spowodować konieczność szukania rozwiązań alternatywnych lub wydłużenie czasu remontu. Przy doborze wyposażenia łazienki warto zdać się na profesjonalnych doradców w salonach łazienkowych lub autoryzowanych sklepach internetowych. Tam też można zamówić wyposażenie kompleksowo, mając pewność, że niczego nie zabraknie wykonawcy, z dostawą na konkretny dzień. Nie polecamy kupowania wyposażenia do łazienki w marketach budowlanych lub meblowych z uwagi na często niską jakość oferowanego asortymentu i późniejsze problemy zarówno z użytkowaniem jak i z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
Powinniśmy też pomyśleć o umowie z wykonawcą – najbezpieczniej jest kiedy jest to zarejestrowana firma. Zyskujemy w ten sposób gwarancje na wykonane prace i mamy od kogo je egzekwować. Wielu producentów armatury łazienkowej (szczególnie tej droższej) wymaga aby ich produkty zamontował odpowiednio przeszkolony instalator, jednak nie jest to regułą.
- Często trzeba zgłaszać do instytucji zarządzającej nieruchomością chęć wykonania remontu. Wiąże się to np. ze spuszczeniem czynnika grzewczego z grzejników i pionów – wyjaśnia architekt Agata Piltz ze Studia Aranżacji Wnętrz Tryton.

Mała łazienka w bloku - studio Tryton

 

Projekt łazienki – od czego zacząć?

Najważniejsze w planowaniu łazienki jest jej dokładne obmierzenie, ponieważ musimy rozplanować wszystkie instalacje. Zacznijmy od wodnej czyli od decyzji gdzie zamontować WC, umywalkę, wannę czy kabinę prysznicową.
- Tu musimy wziąć pod uwagę piony kanalizacyjne. Mamy ich dwa typy: piony średnicy 110mm do WC i piony o średnicy 50mm np. do zlewozmywaków, wanien, kabin i umywalek.
Nie możemy podłączyć WC do pionu gdzie średnica rury wynosi 50mm, ponieważ zanieczyszczona woda nie zdoła spłynąć przez taką średnicę. Nie można też montować miski ustępowej WC dalej niż 2 metry od pionu, ponieważ spadek na kanalizacji nie może być mniejszy niż 1 cm na 1 m długości rury a zalecany jest 1,5cm – to samo dotyczy wszystkich innych odpływów, np. prysznicowych. Trzeba pamiętać również o tym, że w kanalizacji nie używa się kolan 90 stopni, ponieważ zanieczyszczenia powodują zapychanie się takich rur i trudności w ich czyszczeniu. Wszelkie zakręty należy wykonywać na kolanach które maja kąt 45 stopni. W sytuacji kiedy pion znajduje się za daleko od WC, umywalki bądź prysznica można zastosować pompę, która będzie tłoczyć zanieczyszczenia uprzednio je rozdrabniając co daje możliwość zastosowania mniejszej średnicy rur nawet przy muszli toaletowej. Zapobiega to staniu ścieków w rurach i cofaniu się brzydkiego powietrza – zaznacza Agata Piltz.

Kolejnym krokiem jest właściwe rozplanowanie instalacji elektrycznej w łazience, tzn. rozmieszczenie gniazdek, włączników oraz samego oświetlenia. Jeśli chodzi o ich umiejscowienie to powinniśmy wziąć pod uwagę polską normę PN-IEC 60364-7-701, która mówi o strefach ochronnych w łazience. Chodzi przede wszystkim o odległości między źródłem prądu a źródłem wody.
- Podstawową wytyczną jest zachowanie odległości 60cm od źródła wody, nie tylko kranu ale i wanny, kabiny, umywalki zlewu. Gniazdka w pomieszczeniach mokrych powinny mieć tzw. klapkę, która jest zabezpieczeniem bryzgoszczelnym. Zmieniając gniazdka ryzyko i odpowiedzialność bierzemy sami na siebie. Jednak jest to powód do niewypłacenia np. odszkodowania z tytułu wypadku – zaznacza architektka.
Projektując pomieszczenie łazienkowe należy pamiętać, że prąd elektryczny i woda stanowią niebezpieczne połączenie, dlatego przestrzeganie zasad powinno mieć pierwszoplanowe znaczenie, co nie wyklucza jednak zapewnienia wygody korzystania z przyborów czy estetyki wnętrza. Więcej informacji o tym jak zaprojektować instalacje elektryczną w łazience w jednym z naszych poprzednich poradników dostępnym tutaj.

Łazienka przed i po - projekt studio Tryton

Jak rozplanować wyposażenie łazienki?

Przy urządzaniu łazienki musimy wziąć pod uwagę odstępy między urządzeniami sanitarnymi. Wanna, kabina prysznicowa, umywalka, wc czy pralka nie mogą utrudniać korzystania z okien, drzwi i szafek.

Standardowa wanna prostokątna ma około 70-80cm szerokości i 140-180cm długości. Aby móc z niej swobodnie korzystać powinniśmy pozostawić przed nią ok 100x70 cm wolnej przestrzeni. W przypadku kabiny prysznicowej klasyczne modele mają ok 90x90 cm, albo 80x80cm. Jeśli chcemy wygodnie do niej wejść i wyjść, zostawmy przed ok 90 cm szerokości. Kolejna wolna przestrzeń musi znaleźć się przed umywalką. Tu potrzebujemy 100x70cm wolnego miejsca. Dodatkowo umywalka powinna być oddalona od innych urządzeń sanitarnych o około 20 centymetrów (podany wymiar dotyczy samej komory umywalki i nie jest niezbędny kiedy posiadamy umywalkę z blatem lub montowaną na blacie). Podobnie jest z miską WC. Przed nią zostawmy sobie pole o wymiarach 80x60cm. W przypadku pralki będziemy potrzebowali co najmniej 60x90cm przestrzeni. Oczywiście, że powyższe zalecenia będą trudne do realizacji w przypadku małej łazienki ale zapewniamy, że przy z dobrym projektem nawet mała łazienka będzie bardzo funkcjonalna i ergonomiczna.
Warto zwrócić uwagę na wybór i montaż grzejnika. Polecane do łazienki są grzejniki drabinkowe, wieszane na ścianie. Idealnie jeśli grzejnik znajdował się będzie w pobliżu kabiny prysznicowej lub pomiędzy wanną a umywalką. Nie należy go montować nad WC.
- Dobrym pomysłem jest umieszczenie grzejnika na ścianie możliwie blisko drzwi co sprawi, że powietrze w łazience nie będzie wychładzane przez otwory wentylacyjne lub podcięcie w drzwiach. Zupełnie odwrotnie jest jeżeli chodzi o kratkę wentylacyjną lub wentylator łazienkowy – im dalej znajduje się grzejnik tym łatwiej o pożądaną temperaturę w łazience i niskie straty ciepła – wyjaśnia Agata Piltz.

 

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Kto z nas chciałby wyjść z wanny czy prysznica i stanąć na ciepłej podłodze? Oczywiście, że każdy. To jedna z zalet ogrzewania podłogowego w łazience. Kolejna to niewątpliwie taka, że ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków, ponieważ ogranicza ruch powietrza, co gwarantuje mniejszą cyrkulację kurzu. Dodatkowo decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe będziemy mieli na pewno mniejsze rachunki - podłogówka działa przy znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego, niż inne systemy grzewcze. Maksymalna temperatura zasilania ogrzewania podłogowego to 45st. C. Mniejsza temperatura zasilania to większa sprawność kotła i mniejsze zużycie gazu. Jeżeli nie macie możliwości zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego możecie zdecydować się na elektryczne podłogowe maty grzewcze a więcej informacji o ogrzewaniu podłogowym przeczytacie w tym poradniku

Płytki ceramiczne do łazienki Tubądzin

 

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Następny krok w urządzaniu łazienki to wybór płytek ceramicznych. Tu należy zwrócić uwagę czy kafle nadają się na daną powierzchnię. Chodzi o to, by np. na podłogę nie położyć płytek przeznaczonych na ścianę. Odwrotnie zazwyczaj można sobie na to pozwolić. Przy wyborze płytek musimy zwrócić uwagę na zalecaną przez producenta grubość fugi, gdyż płytki gresowe czy ceramiczne mają swoją tzw. rozszerzalność – płytka pracuje i nie można jej układać bez fug. Zbyt małe jej wypełnienie może spowodować, że fuga wypadnie albo pęknie materiał. Jeżeli zależy nam by fuga była możliwie najmniejsza należy wybrać płytki rektyfikowane – mają one równe, szlifowane krawędzie co umożliwia zastosowanie cieńszej spoiny.
W przypadku ogrzewania podłogowego musimy wykonać fugę minimum 3mm niezależnie od rodzaju kafli – wielu inwestorów o tym zapomina lub najzwyczajniej w świecie nie wie. Jeżeli w łazience jest ogrzewanie podłogowe to pod wpływem zmian temperatury również i płytka zmienia swoją objętość.

Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze są łazienki bez płytek ceramicznych, z płytkami do połowy wysokości ściany lub tylko w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć lub zachlapanie. Jest to możliwe dzięki coraz lepszym farbom oraz innym materiałom wykończeniowym jak szkło, panele wodoodporne oraz specjalne tynki, które możemy stosować już nawet w kabinie prysznicowej lub przy wannie. Przy wyborze takiej farby do łazienki najważniejszym czynnikiem jest jej odporność na wodę i ścieranie przy jednoczesnym umożliwieniu ścianie „oddychania”.

 

Jakie wybrać baterie i armaturę do łazienki?

Z uwagi, że o doborze armatury łazienkowej znajduje się na naszym blogu bardziej szczegółowy artykuł (znajdziecie go tutaj), to tutaj poruszymy tylko najważniejsze kwestie związane z tym jakie baterie wybrać do łazienki. Niestety jak to często w takich sytuacjach wygląda jakość idzie w parze z rosnącą ceną więc należy zacząć od budżetu. Można pokusić się o stwierdzenie, że baterie łazienkowe są najważniejszym urządzeniem w łazience razem ze stelażem podtynkowym do WC – mają zapewnić nam komfortowe i bezawaryjne korzystanie z naszej łazienki przez długie lata. Jak już mamy określony budżet na baterie łazienkowe możemy zastanowić się nad jej kolorem. Najwygodniejsze i najtrwalsze są powłoki galwaniczne baterii chromowanych a dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni również najłatwiej utrzymać je w czystości przy regularnej pielęgnacji. Baterie kolorowe po kilkunastu latach znowu wracają do łask z białym i czarnym kolorem armatury na czele. Wybierając baterię do umywalki najważniejszą kwestią będzie wielkość baterii oraz długość wylewki – mała, tania bateria przy umywalce w rozmiarze 55cm i większej będzie nie dość, że wyglądać źle to na dodatek niewygodnie będzie z niej korzystać. Dodatkowym ułatwieniem mogą być regulowane perlatory umożliwiające dopasowanie kierunku strumienia wody tak, by nie rozchlapywała się poza umywalkę nawet przy silnym strumieniu. Dopytajcie sprzedawcę o to rozwiązanie bowiem obecnie jest ono już zupełnie niewidoczne dzięki nowoczesnej konstrukcji perlatora.
Jeżeli zależy nam na ekologii i komforcie warto rozejrzeć się za prysznicowymi lub wannowymi bateriami z termostatem. Zasada ich działania również opisana jest w naszym krótkim poradniku o bateriach do łazienki wymienionym wyżej. Należy wtedy zwrócić uwagę by przyłącze ciepłej wody znalazło się z lewej strony, patrząc na wprost. Baterie termostatyczne najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach gdzie ciepła woda pochodzi z miejskiej instalacji. Zastosowane w domkach jednorodzinnych też mają rację bytu, ale pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego ciśnienia ciepłej wody w instalacji. Chodzi o to by uniknąć skoków temperatury przed którymi bateria termostatyczna powinna nas chronić.

- Zmieniły się również przepisy mówiące o montowaniu systemów podtynkowych do baterii w ścianach. Zabronione jest montowanie baterii łazienkowych w ścianach rozdzielających mieszkania, dlatego że wkucie się w ścianę powoduje zmniejszenie jej akustyki. Zazwyczaj skutkuje to tym, ze sąsiad słyszy szum naszej baterii. Należy również ostrożnie montować element podtynkowy w ścianach zewnętrznych budynków, ponieważ znane są nam przypadki zamarzania wody w wewnętrznych elementach baterii – dodaje Agata Piltz.

Meble do łazienki Elita

 

Meble do łazienki – gotowe czy na wymiar?

W zależności od ilości wolnego miejsca w łazience możemy pozwolić sobie na wybór odpowiednich mebli łazienkowych: może to być tylko szafka pod umywalkę, ale też dodatkowa półka czy komoda. Na rynku do wyboru mamy meble z różnych materiałów: np. z wysokiej jakości płyt mdf i meblowych, szkła i drewna. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, by szafka pokryta została lakierem odpornym na działanie wody.
Szafki łazienkowe najczęściej wyposażone są w otwierane drzwiczki kryjące półki albo system szuflad. Coraz częściej można też spotkać otwarte szafki łazienkowe pozwalające wyeksponować bibeloty, elegancko złożone ręczniki czy inne dekoracje. Przy wyborze mebli łazienkowych najlepiej kierować się własnymi preferencjami oraz opinią sprzedawców w salonie łazienek. Szuflady ułatwią nam dostęp do wszystkich schowanych przedmiotów, z kolei drzwiczki oszczędzają miejsce i są bardziej pojemne.
W przypadku szafek stojących zalecamy aby wybrać te wyposażone w nóżki. Ułatwiają one utrzymanie czystości pod meblami oraz będą chronić przed stycznością z wodą. Jeżeli nasza łazienka nie jest mała i poszczególne elementy wyposażenia są od siebie oddalone nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować zabudowy meblowe do samej podłogi, odpowiednio uszczelniając krawędź styku z płytkami by zabezpieczyć przed wnikaniem wody w konstrukcję mebla. Jeśli mamy łazienkę o niestandardowych wymiarach możemy pomyśleć o wykonaniu mebli w studiu meblowym – należy tylko pamiętać, że może zająć to więcej czasu więc trzeba to uwzględnić w harmonogramie remontu łazienki.


Jakie oświetlenie w łazience?

Dobrze dobrane oświetlenie wpłynie na wygląd oraz komfort i wygodę korzystania z łazienki. W tym pomieszczeniu powinno znajdować się kilka źródeł światła. Nie wystarczy tylko lampa lub halogeny na suficie. Potrzebne będzie też oświetlenie boczne – dodatkowe lampy lub kinkiety przy lustrze bądź nad nim, nad umywalką i przy wannie. Warto pomyśleć nad modnymi i energooszczędnymi zestawami opartymi na taśmach lub listwach LED na napięcie 12 V prądu stałego. Można je instalować także w miejscach, w których nie wolno umieszczać źródeł światła zasilanych napięciem 230 V prądu przemiennego – trzeba tylko pamiętać o miejscu na zasilacz, powinno być suche i umożliwiać cyrkulację powietrza by uniknąć przegrzewania zasilacza LED.
Co da nam więcej źródeł światła? Pomoże w codziennych czynnościach wykonywanych w łazience np. przy wykonaniu makijażu czy przy sprzątaniu. Dodatkowo wprowadzamy w ten sposób nastrój do łazienki i możemy dopasować oświetlenie w łazience do humoru lub pory dnia.

 

Remont łazienki nie musi być dla nas traumatycznym przeżyciem. Warto pomyśleć o ekipie fachowców, którzy sprawnie odmienią naszą przestrzeń. My w tym czasie będziemy mogli wybierać nowe dodatki i łazienkowe akcesoria. Jeśli jednak chcemy remont przeprowadzić sami, zaplanujmy go przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. W ten sposób będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnimy i wszystkie materiały dotrą na czas.

Komentarze do wpisu (4)

16 października 2021

Oobnoyove Uigofesa kme.brht.arenalazienek.pl.ety.dg http://slkjfdf.net/

16 października 2021

Iriroaleg Izayamu kmn.yjhz.arenalazienek.pl.mjh.hu http://slkjfdf.net/

16 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Owixabu Ivoejuw ymi.gbgn.arenalazienek.pl.bqa.rm http://slkjfdf.net/

16 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Iplolo Onirodeux cnn.zssz.arenalazienek.pl.ndy.dv http://slkjfdf.net/

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Zestaw Miska wisząca VILLEROY&BOCH VENTICELLO z deską wolnoopadającą SlimSeat, biały 4611RS01

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium