Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_28/

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

0
Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Nieestetyczny osad wapienny w łazience uprzykrza Ci życie? Dowiedz się jak z nim wygrać.

 

 

W trakcie użytkowania kabiny prysznicowej na jej ściankach oraz na płytkach ceramicznych osiada nalot z mydła i wody (osad kamienny). Skutecznym sposobem na zmniejszenie tej dolegliwości jest spłukanie kabiny i płytek po wzięciu prysznica niewielką ilością wody i ściągnięcie resztek przy pomocy gumowej ściągaczki (występują też modele do kabin półokrągłych). Problem w tym, że mało osób faktycznie tak robi systematycznie co sprzyja tworzeniu się osadu.

 

Powierzchnia szkła i płytek ceramicznych jest tylko pozornie gładka. W rzeczywistości materiały te są w pewnym stopniu porowate i nierówne przez co „zatrzymują” na sobie krople wody, które po odparowaniu tworzą osad i kamień wapienny. Nie wspominając już o innych minerałach znajdujących się w wodzie z kranu, które wchodzą w reakcję chemiczną ze szkłem i płytkami powodując ich matowienie.

 

Aby jak najdłużej utrzymać kabinę prysznicową w czystości zalecane jest by każdorazowo po wzięciu prysznica spłukać ją wodą i pozostałe krople zebrać gumową ściągaczką.- to naprawdę nie zajmuje dużo czasu lecz nasze wrodzone lenistwo skutecznie z nami w tej dziedzinie wygrywa.

 

I tu z pomocą przychodzą nam producenci kabin oraz chemii łazienkowej. Wielu producentów nakłada na szklane powierzchnie kabin specjalne powłoki hydrofobowe, które „wygładzają” powierzchnie nimi pokryte oraz zmniejszają przywieralność wody i zabrudzeń. Każdy producent inaczej nazywa swoje rozwiązanie, np.: Sanplast Glass Protect, Huppe AntiPlaque, Aquaform DP Active, Koło Refleks, Ravak AntiCalc oraz inne. Nie wszystkie kabiny posiadają naniesioną w standardzie powłokę lecz są producenci, którzy to robią np. Ravak oraz Sanswiss. W przypadku produktów z wyższej półki dopłata wynosi z reguły kilkaset złotych lecz jest to wydatek, który warto ponieść by móc dłużej cieszyć się czystymi powierzchniami w łazience. Dodatkowo zmniejsza się zużycie środków czystości do łazienki oraz łatwiej kabina staje się łatwiejsza w czyszczeniu. Niektórzy próbują ograniczyć widok zacieków i brudu poprzez kupno kabiny ze szkłem satynowym bądź nadrukowanym wzorem na szybie jednak to tylko pogarsza sytuacje pomimo, że w początkowym okresie po czyszczeniu kabina dłużej wydaje się czysta lecz porowata powierzchnia sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń i jej późniejsze „odczyszczenie” nie jest łatwym zadaniem a czasem okazuje się wręcz niemożliwe w przypadku bardzo zaniedbanych powierzchni.

HG Czysta łazienka - uniwersalny preparat do czyszczenia łazienki Impregnat łazienkowy HG przeciw osadzaniu się osadu i kamienia HG Hagesan Błęktiny - środek do sprzątania łazienki

Jak usunąć rdze oraz osad wapienny z prysznica

Szyby w kabinie prysznicowej, również te z powłoką nie powinny być czyszczone przy użyciu preparatów zawierających cząsteczki cierne np. mleczka do czyszczenia lub proszek do prania. Niezalecane są również bardzo silne środki zawierające w składzie kwasy, benzynę lub aceton – mogą one uszkadzać i matowić powierzchnie szkła oraz zostawiać plamy na profilach

 

Codzienna pielęgnacja powinna polegać na użyciu środków dedykowanych specjalnie do czyszczenia kabin prysznicowych i łazienek. Większe i trudniejsze do wyczyszczenia zabrudzenia takie jak osady i zacieki można usunąć używając specjalnych odkamieniaczy, lecz producenci kabin prysznicowych odradzają stosowanie powszechnie reklamowanych, bardzo silnych specyfików do czyszczenia gdyż mogą uszkadzać zarówno szkło, profile jak i elementy ruchome kabin (wypłukują smar, osadzają się w zawiasach i rolkach co stopniowo je degraduje). Bez obaw można za to używać płynów do mycia szyb i luster uważając tylko na wspomnianą już wcześniej zawartość alkoholu.

 

Uwaga! Żadnego z wyżej wymienionych preparatów nie należy stosować jeśli mamy pod prysznicem kamień naturalny: marmur, granit, trawertyn itp. Do czyszczenia i pielęgnacji tych powierzchni mamy dostępne inne środki czystości.

 

Impregnowanie szkła

Dla użytkowników posiadających kabiny bez naniesionej powłoki hydrofobowej też jest ratunek – mogą zastosować impregnat łazienkowy, np. holenderskiej firmy HG, który ma podobne działanie lecz niestety tylko czasowe. Trwałość powłoki zależy od twardości wody (im bardziej miękka tym lepiej). Jej działanie powoduje ubytki w powłoce, dlatego co 3-6 miesięcy należy ją odświeżać specjalnym preparatem. Przed jego nałożeniem kabinę trzeba dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. Preparat można stosować również na płytki ceramiczne na ścianach pod prysznicem oraz inne wyposażenie w łazience takie jak ceramika.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium