Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_25/
Opcje przeglądania

Cena

  • od
    do

Maty grzewcze pod płytki i panele

Czym jest mata grzewcza? Mata grzewcza (grzejna) to proste i szybkie rozwiązanie dla osób, które chcą położyć w swoim domu tzw. podłogówkę, czyli elektryczne ogrzewanie podłogowe. Mata zbudowana jest ze specjalnej siatki i przewodu zasilającego. Płynący przez obwód prąd rozgrzewa siatkę, która na zasadzie konwekcji emituje ciepło. W naszym sklepie znajdziesz proste w montażu maty, które charakteryzują się dużą mocą i maksymalną niezawodnością.

Mata grzewcza: szybko i na wymiar

Każdy rodzaj maty, dostępny w naszym sklepie, jest bardzo prosty w montażu. Znajdziesz tu również zestawy, obliczone pod konkretne powierzchnie pomieszczeń, z dołączonym niezbędnymi akcesoriami.

Wchodząca w ich skład siatka może być dowolnie przycinana, zgodnie z kształtem podłogi i rozmieszczeniem wyposażenia wnętrza. To bardzo ważne zwłaszcza dla tych osób, których pomieszczenia były użytkowane przez długi czas i mata stanowi nowe, dodatkowe rozwiązanie grzewcze. Pamiętaj, że przycinać można jedynie siatkę – nie kable grzewcze! To świetne rozwiązanie zwłaszcza do łazienek. Plusem mat jest również ich lekkość – mogą być stosowane również w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach, ponieważ nie obciążają znacząco stropu.

Jak zainstalować matę grzewczą?

Choć brzmi to skomplikowanie, to tak naprawdę instalacja maty jest całkiem prosta i może być wykonana samodzielnie. W instalacji najważniejsze są dwie rzeczy – poprawne obliczenie powierzchni pod matę (jak dużo produktu potrzebujemy) oraz montaż zgodnie z instrukcją producenta. Jak wykłada się matę w pomieszczeniu? Przeczytaj naszą instrukcję krok po kroku.

Krok 1. Oblicz powierzchnię

Maty grzewcze sprzedaje się również w zestawach (np. ze sterownikiem) i w ilościach obliczonych pod konkretną powierzchnię. Ilość produktu, jaką będziemy potrzebować, obliczamy, wyłączając z powierzchni pomieszczenia elementy stałe, np. brodzik i sedes z całej powierzchni łazienki. Stała zabudowa wyklucza rozłożenie maty w danym miejscu, więc weź to pod uwagę! Jeśli obawiasz się, że kupisz za mało maty, zamów ją z zapasem. W razie potrzeby matę można przyciąć. Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie ogrzewania podłogowego do projektu domu już na etapie jego projektowania. Jednak posiadanie wykończonego domu nie stanowi większej przeszkody przed położeniem elektrycznej podłogówki. Pamiętaj jednak, że ścianę będzie trzeba kuć pod zamontowanie termostatu.

Krok 2. Wybierz miejsce na sterownik

Przy projektowaniu instalacji bardzo ważne jest wybranie optymalnego miejsca na termostat. Najłatwiejsze zadanie mają te osoby, które instalują ogrzewanie w stanie surowym. W podłodze należy wykuć bruzdę, w której zostanie umieszczona rurka instalacyjna – to w rurce znajduje się czujnik temperatury. Rurkę podłączamy do termostatu (puszki instalacyjnej).

Krok 3. Wyłóż matę

Czas na położenie maty – wykładamy ją na oczyszczone i zagruntowane podłoże. Może być to stan surowy, ale równie dobrze możesz przykleić matę na płytki (obłożone wcześniej płytą izolacyjną).

Krok 4. Warstwa kleju

Na wyłożoną mate nakładamy klej lub masę samopoziomującą (szpachlującą). Ważne jest, aby kabel grzewczy był dobrze i równomiernie pokryty. Po tym kroku fachowiec może dokonać pomiaru rezystancji izolacji maty grzewczej.

Krok 5. Ułożenie płytek

Kiedy klej/masa już się zawiąże, układamy płytki lub inną powierzchnię zaprojektowaną w danym pomieszczeniu. Może to być terakota lub panele winylowe, ponieważ dobrze przewodzą ciepło. Gotowe! Pamiętaj, tylko aby przed położeniem podłogówki zawsze uważnie przeczytać instrukcję producenta. Maty grzewcze możesz zainstalować również na zewnątrz budynków, np. w miejscach często ośnieżonych, aby pozbyć się nadmiaru śniegu, czy oblodzonych – jak miejsce parkowania samochodu przy domku jednorodzinnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium