Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_24/
99% pozytywnych opinii
30 lat na rynku
14 dni na zwrot towaru
Odbiór osobisty za 0zł
Opcje przeglądania

Producent

Cena

  • od
    do

Jak wybrać odpowiednią skrzynkę gazową?

Skrzynka gazowa stanowi element instalacji gazowej i pełni funkcję ochronną dla zaworów. Wybór odpowiedniej skrzynki gazowej zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj gazu, który będzie w niej przechowywany, pojemność, wymagane ciśnienie i bezpieczeństwo.

Budowa skrzynki gazowej

Konstrukcja skrzynki gazowej, w której znajdują się zawory musi zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo i umożliwiać łatwy dostęp w przypadku awarii. W skrzynce gazowej znajduje się reduktor ciśnienia, główny zawór gazu oraz w niektórych przypadkach gazomierz.

Skrzynki gazowe dzielą się na skrzynki naścienne nie posiadające tylnej ścianki, ze względu na montaż bezpośrednio na elewacji budynku, skrzynki podtynkowe znajdujące się w specjalnej wnęce,  skrzynki wnękowe, której montaż odbywa się we wcześniej przygotowanej wnęce oraz skrzynki wolnostojące mających obudowę zamkniętą z każdej strony.

Skrzynka gazowa może być wykonana z różnych materiałów, takich jak: stal ocynkowana, plastik, laminat, stal nierdzewna lub aluminium. Najpopularniejsze są skrzynki ze stali ocynkowanej, które można wykonać w dowolnym wymiarze i kolorze, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Skrzynki z plastiku są tańsze i odporne na rdzę, ale nie wykonuje się ich na wymiar ani w dowolnym kolorze. Skrzynki z laminatu są trwałe, ale mają bardzo mały wybór kolorów i wymiarów, i nie są wykonywane zbyt estetycznie. Skrzynki ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne i rdzę, ale są zazwyczaj droższe i trudno je lakierować. Skrzynki z aluminium są mało popularne i nie wyróżniają się niczym szczególnym poza odpornością na rdzę.

Kolor skrzynki gazowej nie ma znaczenia dla jej funkcjonalności, ale może być ważny ze względów estetycznych lub ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Skrzynki gazowe są zazwyczaj tradycyjnie malowane na żółto, jednak przez coraz szerszy wybór produktów powoli się od tego odchodzi i może mieć ona różne kolory w zależności od preferencji użytkownika lub wymagań estetycznych budynku.

Skrzynki gazowe, a zapisy prawne

Skrzynki gazowe muszą spełniać określone normy prawne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. W Polsce obowiązują normy PN-EN 50162 i PN-EN 12453, które określają wymagania dotyczące projektowania, wykonania i użytkowania skrzynek gazowych. Skrzynki gazowe muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty, potwierdzające ich zgodność z wymaganiami prawnymi i normami technicznymi. Warto zadbać o regularne kontrole i konserwację skrzynek gazowych, aby uniknąć zagrożeń i zapewnić ich prawidłowe działanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium