
Mikro łazienka czyli pomysły na małą łazienkę – jak ją urządzić?
Mikrołazienki są dla urządzających ogromnym wyzwaniem. Są też trendem, który zostanie z nami na dekady i trzeba będzie do nich przywyknąć. Pokazują to coraz to nowe inwestycje deweloperów, gdzie łazienki mają po 3-4 metry kwadratowe i urządzenie ich wymaga często pomocy architekta, który przygotuje projekt łazienki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej armatury do małej łazienki? Przeczytajcie nasz poradnik.
Mikrołazienka – wanna czy kabina prysznicowa?
Każdy z nas marzy o wannie albo wygodnej, dużej kabinie prysznicowej. Jak ją zmieścić w małej łazience? Czy w ogóle jest to możliwe? Producenci stają na głowie, by dostosować swoje produkty również do małych łazienek. Bez problemu znajdziemy odpowiedniej wielkości miski wc, umywalki i szafki, dzięki którym stworzymy przestrzeń nie tylko przyjemną ale też funkcjonalną. Czy wanna w małej łazience ma sens? Oczywiście, że tak. W ofercie producentów znajdziemy wanny, które mają 140cm długości (a nawet mniejsze wanny i wciąż są wygodne!) i bez problemu zmieszczą się nawet w mikroskopijnej łazience. Przy takim zakupie warto dodatkowo zainwestować w parawan nawannowy, dzięki któremu zyskamy również funkcję prysznica i zabezpieczymy resztę pomieszczenia przed zachlapaniem co w dłuższej perspektywie czasowej może uszkodzić nawet meble łazienkowe mimo ich wykonania ze specjalnie impregnowanych płyt meblowych. Jeśli zamiast wanny planujemy zamontować prysznic w małej łazience to warto zastanowić się nad kabiną ze składanymi na ścianę drzwiami i brodzikiem na równi z posadzką. Sprawi ona, że łazienka będzie sprawiała wrażenie przestrzennej a po skończonym prysznicu wystarczy złożyć drzwi od kabiny prysznicowej na ścianę – tworzą wtedy prawie płaską powierzchnię i oddają nam przestrzeń na środku łazienki. Dobrze w takim rozwiązaniu sprawdza się też brodzik posadzkowy z płytek wyposażony w odpływ liniowy.
Małe umywalki do małej łazienki
Przy wyborze umywalki do małej łazienki postawmy na umywalkę nablatową albo umywalkę z szafką. Idealnie dopasowana pozwoli na komfortowe użytkowanie bez żadnego krępowania ruchów. Dobrym pomysłem do małej łazienki będzie szafka podumywalkowa, w której pomieścimy niezbędne rzeczy. Warto w mikroskopijnej łazience zamontować także szafkę lustrzaną – tu zaletą będzie lustro z funkcją przechowywania. Należy pamiętać, że im większe lustro w łazience, tym mała łazienka sprawi wrażenie większej.
Krótka miska WC – idealna do niewielkiej łazienki
W mikrołazience konieczna jest zawieszana muszla toaletowa, która zajmie mniej miejsca. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępnych jest bardzo dużo modeli misek WC różnych producentów o długości już nawet 46cm. Jednak aby nie tracić na komforcie korzystania z toalety zalecane jest użycie WC wiszącego o długości 48cm (np. Duravit Me by Starck Compact) i większej co w połączeniu ze stelażem podtynkowym typu Slim pozwoli odzyskać nawet 10-12cm przestrzeni w łazience. Warto wybrać taką toaletę, która swoim kształtem będzie pasowała do umywalki. Warto też pomyśleć o dodatkach. Uchwyt na papier toaletowy, uchwyt na szczotkę do wc i wieszaki na ręczniki, które zamontujemy do ścian pozwolą na kolejne zaoszczędzenie miejsca w małej łazience i ułatwią późniejsze utrzymanie porządku.
Kolorystyka do małej łazienki
W jakich kolorach urządzić małą bądź mikro łazienkę? Większość projektantów stawia na jasne i duże kafle – przede wszystkim białe, ew kremowe, piaskowe lub ze wzorem marmuru. Jest to dobry pomysł, by faktycznie łazienka sprawiała wrażenie większej i czystej co w połączeniu z dobrym oświetleniem o barwie dziennej lub chłodnej da znakomity efekt. Jeżeli jednak takie połączenie może się wydawać nudne to nie bójmy się zaszaleć i postawić na to, co nam się podoba. Ważne, by w swojej łazience czuć się dobrze i od rana wprawiała w dobry humor i to od nas ostatecznie zależy jakie kolory zastosować do małej łazienki.
Większość z nas zdaje jednak sobie sprawę, że projekt małej łazienki to nie będzie zadanie, które da się wykonać samodzielnie. Wtedy z pomocą przyjdzie architekt. Skorzystanie z usług profesjonalisty to bardzo dobry pomysł pozwalający otrzymać dobry i skrojony pod nas projekt małej łazienki. Zaprojektowanie mikrołazienki jest często zadaniem dużo trudniejszym niż obszernego salonu kąpielowego i warto zadbać o każdy jej szczegół tak, by wykorzystać nawet najmniejszy skrawek przestrzeni. Zapewniamy, że nawet nie zdajecie sobie sprawy jak wygodna może być Wasza mała łazienka ze starannie dobranym wyposażeniem i dedykowaną zabudową meblową. Jeżeli jednak tkwi w Was potrzeba aby nadać łazience trochę Waszego stylu bądź duszy to skupcie się na dodatkach i w ten sposób wyraźcie siebie – wszyscy przecież wiemy, że akcesoria łazienkowe to swoista biżuteria łazienkowa a w połączeniu z dobrze dobranymi ręcznikami, dywanikiem i oświetleniem potrafią odmienić charakter każdej łazienki.
Zobacz też nasz inny wpis: "Łazienka inspirowana naturą"