Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_26/

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

0
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Proste sposoby jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania

 

 

W trakcie sezonu grzewczego koszty utrzymania naszych nieruchomości rosną. Można próbować temu przeciwdziałać różnymi sposobami. Dziś postaramy się Państwu pomóc odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Wystarczy posłuchać naszych ekspertów i przy pomocy kilku prostych sposobów, w większości ograniczających się do zmiany codziennych nawyków, sprawią Państwo, że rachunki zimą będą niższe.

 

 

Nie utrudniaj pracy grzejnikom

W wielu lokalach mieszkalnych można zaobserwować sytuację, w której sprawna praca grzejników jest mocno ograniczona poprzez schowanie ich za grubymi zasłonami, zasłanianie meblami i zabudowami bądź inną blokadę cyrkulacji ciepłego powietrz niezbędną dla prawidłowej pracy grzejnika. Wszystkie powyższe elementy wpływają na istotne pogorszenie efektywności grzejnika i co się z tym wiąże wzrost kosztów ogrzewania.


Ciepłe powietrze znad grzejnika musi mieć miejsce na „rozejście się” po pokoju. Grzejnik pracuje z największą efektywnością gdy posiada co najmniej 10cm przestrzeni nad sobą. Dlatego nie należy montować ich zbyt blisko parapetów jednak zbyt duża odległość do wspomnianego parapetu spowoduje zbyt słabe skierowanie strumienia ciepłego powietrza na pomieszczenie. Jeśli nie posiadają Państwo parapetu nad grzejnikiem można pomyśleć o jakiejś półce zamontowanej ok 10-20cm nad grzejnikiem. Zbyt mocno osłonięty grzejnik marnuje nawet 20 procent wydzielanego ciepła! Tak więc jeśli nie zwracali Państwo na to uwagi to stosując się do powyższego zalecenia są w stanie oszczędzić kilkaset zł. rocznie już tą niewielką zmianą (przy mieszkaniu ok. 60m2).

 

Wykorzystaj ekrany odbijające ciepło

Oprócz udrożnienia przepływu powietrza nad grzejnikiem można się zastanowić na kolejną niedrogą innowacją w naszym domu a więc montażem (przyklejeniem) specjalnego ekranu odbijającego ciepło zza grzejnika. Jest to rozwiązanie zalecane szczególnie w starszym budownictwie lub budynkach niezaizolowanych. Ekran składa się z arkusza folii aluminiowej na styropianowym podkładzie przyklejanego do ściany za grzejnikiem tak by odbijał ciepło, które wcześniej było wchłaniane przez ścianę. Koszt takiej modyfikacji to z reguły kilkanaście zł. a w skali sezonu grzewczego jest w stanie przynieść oszczędności nawet 80-100zł. Niby niewiele ale jeśli przemnożymy to przez kilka lat to zwrot z inwestycji uzyskujemy kilkudziesięciokrotnie lepszy niż w przypadku najlepszych lokat itd. Nie ma sensu natomiast stosowanie ekranów w najnowszym budownictwie z dobrze izolowanymi budynkami i nowoczesnymi grzejnikami bowiem zysk będzie wręcz niemierzalny.


Odpowietrzaj i odkurzaj grzejnik


Bardzo ważne jest utrzymywanie kaloryferów w pełnej sprawności. Nie będą dobrze spełniać swojej funkcji jeśli są zapowietrzone bądź pokryte grubą warstwą kurzu lub farby. Dlatego corocznie na początku sezonu grzewczego warto odpowietrzyć grzejniki i staranniej je odkurzyć – przyczyni się to również do zmniejszenia ilości kurzu w mieszkaniu, który unosi się w powietrzu.

 

Nie przesadzaj z temperaturą

Optymalna temperatura w pomieszczeniach i kuchni to około 20-21 stopni Celsjusza. Niestety wielu z nas grzeje w swoich mieszkaniach „na potęgę” i utrzymuje temperaturę ok. 23 stopni bądź nawet wyższa i reguluje ją poprzez otwieranie okien. Obniżenie temperatury już o 1 stopień Celsjusza powoduje zmniejszenie wydatków na energię nawet o ok 15% co przekłada się na realne korzyści finansowe bez ponoszenia dodatkowych wydatków! Jednocześnie zyskujemy lepszą temperaturę do życia. Pomieszczeniem, w którym wskazane jest utrzymywanie o stopień/dwa wyższej temperatury jest łazienka natomiast w sypialni zalecane jest aby utrzymywać ok 18 stopni gdyż przy tej temperaturze człowiek najlepiej odpoczywa w nocy. Również w nieużywanych pomieszczeniach warto pokusić się o zmniejszenie temperatury o kilka stopni.


Dobrym sposobem na oszczędności jest obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu w trakcie nieobecności domowników. W sytuacji gdy cała rodzina wychodzi do pracy/szkoły na więcej niż 4-5 godzin i nieruchomość stoi pusta można pokusić się o obniżenie temperatury o ok. 3-4 stopnie. Identycznie wygląda kwestia wyjazdów weekendowych lub urlopów. Nie warto natomiast zupełnie zakręcać grzejników kiedy nie ma nas w domu – nadmierne wychłodzenie lokalu i konieczność jego gwałtownego dogrzania powoduje wzrost energii potrzebnej do zapewnienia komfortowej temperatury. Aby nie trzeba było co chwile kręcić termostatami przy grzejnikach warto rozważyć zakup specjalnych głowic elektronicznych z opcją programowania, np. Danfoss Eco Living. Dzięki adapterom można je dopasować do prawie każdego typu zaworów przy grzejniku. W testach naszego sklepu wykazały nam oszczędność ok 27% energii zużytej do ogrzewania w porównaniu do klasycznych głowic termostatycznych sterowanych ręcznie. Testy były wykonywane w naszych mieszkaniach.

 

Zastosuj głowice termostatyczne

Jeśli nie posiadają Państwo głowic termostatycznych zamontowanych przy grzejnikach to warto zastanowić się nad ich montażem bowiem istotnie ułatwiają sterowanie temperaturą w mieszkaniu. W tych najprostszych (cena to nie więcej niż 30zł za sztukę) ustawia się po prostu pożądaną temperaturę, a po jej osiągnięciu dopływ ciepła do grzejnika jest czasowo zamykany. Bardziej skomplikowane (od ok. 120zł za sztukę) mają możliwość zaprogramowania różnych temperatur w zależności od godziny i dnia tygodnia (bardziej szczegółowo opisaliśmy je w punkcie wyżej).

 

Przewietrz mieszkanie – ale rozsądnie

Inteligentne podejście do ogrzewania to również odpowiednie wietrzenie lokalu. Zostawiając uchylone okna na dłuższy okres czasu wbrew pozorom nie wietrzymy mieszkania efektywnie. Dobrze wykonane przewietrzanie mieszkania powinno być intensywne i trwać możliwie krótko, najwyżej kilka minut oraz odbywać się przy zakręconych grzejnikach. Nowoczesne głowice termostatyczne posiadają ułatwienie w postaci tzw. czujnika otwartego okna: po wykryciu szybkiego napływu zimnego powietrza od razu zamykają dopływ ciepła do grzejnika na kilkanaście minut.

 

Zarządzaj przepływem ciepła w lokalu

Zasłony wykonane z grubych tkanin nie zawsze są wrogiem wydajnego działania kaloryferów w mieszkaniu. Wystarczy, że w ciągu dnia nie będą niepotrzebnie go zasłaniały a w nocy przesłonimy nimi okna minimalizując straty ciepła generowane przez połacie okienne. Podobną funkcje mogą spełniać rolety, które również zwiększają izolacyjność szyb. W ten sposób dodajemy kolejną warstwę, która izoluje nas od zimnego otoczenia. Natomiast w słoneczne dni niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury okna powinny być odsłonięte aby umożliwić wnikanie promieniowania słonecznego do mieszkania – nagrzewa ono przedmioty wewnątrz mieszkania, które następnie oddają to ciepło do otoczenia.

 

Uszczelnij okna

W wielu lokalach, szczególnie w starszym budownictwie dużym problemem są nieszczelne okna. Prowadzi to do nadmiernej utraty ciepła oraz wychładzania mieszkań podczas gdy znalezienie i naprawa nieszczelności z reguły kosztuje grosze i kilkanaście minut naszej pracy.
Wszystkie wymienione powyżej sposoby (z wyjątkiem montażu głowic elektronicznych) są bardzo proste do znalezienia i poprawy co może znacząco wpłynąć na redukcję kosztów ogrzewania a co się z tym wiąże ilość gotówki w naszym portfelu lub na koncie. W rozrachunku rocznym, przy 60 metrowym mieszkaniu może to być nawet ok 800-900 złotych. Przyczyniamy się również w ten sposób do poprawy świadomości reszty rodziny i znajomych oraz do ochrony środowiska. Są to tylko szacunki lecz proszę zastosować się do tych rad a Państwa portfel na pewno odetchnie.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Zestaw Miska wisząca VILLEROY&BOCH VENTICELLO z deską wolnoopadającą SlimSeat, biały 4611RS01

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium