Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_26/

Kolory w łazience - jak wybrać kolorystykę łazienki?

0
Kolory w łazience - jak wybrać kolorystykę łazienki?

Kolory w łazience - jak wybrać kolorystykę łazienki?

 

 

W jakiej tonacji kolorystycznej powinna być nasza łazienka? Jak pogodzić gusta wszystkich domowników i jednocześnie stworzyć pomieszczenie modne i ponadczasowe? To pytania , które od zawsze spędzają sen z powiek wielu inwestorom.


Poniżej przedstawiamy Państwu krótki przewodnik po kolorach i ich oddziaływaniu na wnętrze łazienki oraz osób z niej korzystających.


Biel

Biały to w zasadzie brak koloru. Jest neutralny, czysty i świeży, sprawia że wnętrze łazienki wydaje się niesłychanie współczesne i higieniczne czyste. Pozwala na całkowitą dowolność w dekoracjach i doborze akcesoriów. Jest często stosowany zarówno w ustawieniach tradycyjnych i współczesnych.

Łazienka wyłącznie w bielach może jednak sprawiać surowe, nieprzytulne wrażenie. Przy bieli jako wiodącym kolorze w łazience należy bacznie zwrócić uwagę na jej odcień, te bywają bowiem bardzo różne - od zimnych błękitnawych, do kremowych a nawet żółtawych, a połączenia chłodnych i ciepłych bieli spowoduje niezbyt przyjemny efekt przypadkowości i chaosu.Jest to najczęściej używany kolor w ceramice łazienkowej. Biel można bezpiecznie łączyć ze wszystkimi kolorami - zarówno nasyconymi jak i delikatnymi pastelowymi odcieniami. Neutralność barwy daje także duże możliwości gry oświetleniem. To, czy łazienka z przewagą białego koloru będzie sprawiała wrażenie chłodnej i klasycznej czy przytulnej i ciepłej zależy od innych kolorów, które znajdą się we wnętrzu.


Ecru, brąz i beż

Ecru

Ecru to klasyczny, kremowy odcień z delikatną nutą żółci. Z uwagi na swoje stonowanie, kolor bardzo dobrze pasuje do aranżacji współczesnych, ale także tradycyjnych i wiejskich. Akcent jest tu położony na żarzące się odcienie ziemi.
Ciepły ton tej barwy zmniejsza uczucie surowości i nieprzytulności współczesnych wnętrz, dodając łazience wdzięku i czyniąc ją bardziej przytulną, dlatego, w opinii wielu dekoratorów, bardziej niż czysta biel nadaje się na kolor wiodący.

Brązy i beże

Kolor piasku, kamieni i drewna to barwy bardzo często stosowane w łazienkach wszystkich typów. Są neutralne i łatwo ich użyć w wielu zestawieniach kolorystycznych. Powodują, że czujemy się bliżej natury, łagodzą surowość i chłód ceramiki oraz armatury, czynią wnętrze przytulnym, ciepłym i swojskim. Należą do kolorów "bezpiecznych" - można je stosować zarówno w niewielkich łazienkach jak i w salonach kąpielowych.
Brązy i beże pięknie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i w charakterze dodatków do innych zestawień kolorystycznych. Użycie brązu drewna czy piaskowej żółci lub beżu płytek czyni wnętrze cieplejszym i bardziej "domowym". W przypadku tych kolorów bardzo wiele zależy od faktury użytych materiałów - ma ona ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu.

 

Czarny i szary

Czerń

Kolor rzadko używany jako dominujący w łazience, często jednak stanowi dodatek i podkreśla poszczególne elementy wnętrza, dodając mu klasycznej elegancji. Najczęściej używa się go w połączeniu z bielą. Graficzne wnętrze warto jednak nieco ożywić chociażby przez wprowadzenie kolorowych dodatków. Ten pomysł ma bardzo wiele zalet, bowiem w zależności od doboru kolorowych akcentów, łazienka może zmieniać swój charakter kiedy tylko zechcemy.
Ciekawe są również łączenia czerni z czystymi, zdecydowanymi kolorami, szczególnie jako podkreślenie geometrycznych form - można w ten sposób uzyskać wiele interesujących efektów - od klasyki po kubistyczną awangardę. Czerń należy jednak dozować ostrożnie, szczególnie w małych pomieszczeniach, bowiem optycznie pomniejsza wnętrze, może też (ze względu na uwarunkowania kulturowe) sprawiać przygnębiające wrażenie.

Grafit

Kolor ten z matowym wykończeniem może być stosowany w stylu tradycyjnym i współczesnym. Jest to klasyczna barwa inspirowana skałą i kamieniem.

Szarość

Szary to zimny kolor, który dobrze współgra z wieloma odważnymi akcentami kolorystycznymi i materiałami. Jaśniejsze odcienie szarości mogą spełniać rolę alternatywy dla bieli w niektórych zestawieniach.


Żółty

Żółć

To kolor kojarzący się ze słońcem, ciepłem, latem i aktywnością. Różne odcienie żółci są często używane we wnętrzach, również w łazienkach. Kolor ten pomaga zwalczać melancholię, zniechęcenie, apatię, również depresję i głęboki pesymizm. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie działa na psychikę.
Wnętrze w ciepłym kolorze żółtym z samego rana wprowadzi w dobry nastrój, z kolei cytrynowe akcenty dadzą wrażenie prawdziwie wiosennej świeżości. I choć kolor ten nie jest "tradycyjną" łazienkową barwą, warto zastanowić się nad jego zastosowaniem, szczególnie w większych wnętrzach. W połączeniu z czernią łazienka nabierze współczesnego sznytu a np. z niebieskim uzyskamy łazienkę w stylu egzotycznym.
Jasny żółty to delikatny i gościnny kolor, który może być użyty jako barwa podstawowa lub dopełnienie szerokiego spektrum kolorów, jak brązy, czerwienie, błękity i zielenie.
Piaskowa żółć wszechstronna i ciepła barwa, która doskonale współgra z wieloma stylami i akcentami kolorystycznymi. Kolor ten dobrze komponuje się z elementami z drewna.

Szafran

Szafran to naturalna, przejrzysta żółć. Jest to atrakcyjny kolor, który przyciąga uwagę, ale daje tez wrażenie stylu i ciepła. Doskonały na kolorystyczne akcenty.


Czerwienie, róże, pomarańcze

Czerwień

Czerwień, szczególnie intensywna, stymuluje do działania, jest kolorem pobudzającym energię i życiową witalność. W nadmiarze może jednak denerwować i drażnić. Kolor ten nie jest "typową" łazienkową barwą i rzadko spotykamy wnętrza, w których czysta czerwień jest kolorem dominującym. Barwa ta nadaje się jednak świetnie do podkreślania i akcentowania poszczególnych części wnętrza.
Jeśli chcemy użyć czerwieni jako głównego koloru w pomieszczeniu, warto pomyśleć o jej zneutralizowaniu poprzez wybór odcienia nieco złamanego lub rozbielonego. Pamiętajmy, że łazienka to miejsce relaksu i odprężenia, więc czerwień może zakłócać te funkcje. Można też użyć czerwieni tylko w formie podświetlenia fragmentu pomieszczenia przy użyciu bardzo popularnych ostatnio diód LED.

Róż

Róż to kolor romantyczny, który dodaje ciepła łazience. Dobrze komponuje się z większością neutralnych kolorów. Jasne, pastelowe róże pięknie współgrają z miękkimi liniami ceramiki i drewnianymi dodatkami, tworząc niepowtarzalne, niezwykle subtelne wnętrze.

Pomarańcz

Pomarańczowy oddziaływuje podobnie jak czerwień, jednak w znacznie łagodniejszy sposób. Nie jest też tak bardzo drażniący, choć w niewielkich wnętrzach może przytłaczać. W nowoczesnych pomieszczeniach często spotyka się połączenie barwy pomarańczowej z zielenią i/lub z kolorem czarnym, jednak taka kompozycja wymaga bardzo dokładnego zaplanowania poszczególnych elementów. Pomarańczowy jest bardzo dobrą barwą na ciepłe akcenty kolorystyczne (takie jak dekory na ścianach, czy choćby ręczniki), które dodadzą dynamiki i optymizmu naszej łazience.


Zielenie i turkusy

Zieleń

Zielony to kolor świeżości, ekologii, wiosny. Jest uspokajający, kojący nerwy, zaprowadzający równowagę, przywracający spokój i wyciszenie. To kolor przyrody i odnowy życia. W zależności od tonacji i odcieni można go stosować we wszystkich stylach aranżacji wnętrza - od klasycznych i rustykalnych (złamane, stonowane odcienie) aż po awangardowe i nowoczesne (czyste ostre kolory). Nawet jeśli kolor ten nie będzie dominował w naszej łazience, można ożywić wnętrze przez zielone akcenty - takie jak choćby naturalna bądź sztuczna roślinność.
Świetlista zieleń, przypominająca barwą patynę na miedzi to odcień wykorzystywany w tradycyjnej węgierskiej sztuce ludowej. Doskonale pasuje jako akcent kolorystyczny we wszystkich naturalnych aranżacjach, pięknie współgrając z kolorami drewna i piaskowymi odcieniami.
Ciemna zieleń to głęboki, myśliwski kolor. Barwa lasu, która doskonale komponuje się ze wszystkimi stylami. Dzięki oparciu na naturze zieleń ta doskonale współgra z ustawieniami w obiektach sezonowych, ale może również pojawić się w bardziej formalnych miejscach.
Morska zieleń - świeży, pastelowy odcień, który w każdej łazience wprowadza nastrój lekkości i przejrzystości. Oferowana przez ten kolor czystość i świeżość doskonale współgra z innymi, ciemniejszymi zieleniami.

Turkus

Turkusowy to jeden z najbardziej "łazienkowych" kolorów - kojarzy się z morzem, wodą i egzotycznymi wakacjami. Różne odcienie turkusu zastosowane w łazience sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Połączenie w jednym odcieniu zieleni i błękitu sprawia, że łazienka wydaje się świeża, czysta i znacznie większa niż jest w rzeczywistości. Na turkusowym tle bardzo pięknie prezentuje się także przezroczysta i biała ceramika.

 

Błękity

Niebieski

Barwa ta zawiera w sobie całą gamę tonów i odcieni często i chętnie stosowanych w łazienkach. Sprzyja spokojnemu relaksowi, odświeża i regeneruje system nerwowy. Często w zestawieniach kolorystycznych występuje wiele odcieni niebieskiego - od jasnych pastelowych błękitów po niemal czarny granat. To kolor chłodny, powiększający optycznie wnętrze, daje wrażenie czystości i świeżości.
Doskonały w przypadku klasycznych aranżacji, należy jednak liczyć się, że wnętrza gdzie niebieski będzie przeważał, mogą sprawiać wrażenie zbyt statycznych i poważnych. Warto więc pokusić się o kolorystyczne akcenty. Zastosowanie tej barwy wymaga także umiejętnego dobrania oświetlenia tak by łazienka "na niebiesko" nie stała się smutna i nieciekawa.
Marynarski błękit - klasyczny ciemny błękit, który jest tradycyjny i elegancki. Nieważne gdzie się znajduje i jakich użyjesz dodatków - marynarska klasa jest ponadczasowa.
Błękit w kolorze nieba - czysty i klarowny błękit zadowalający prawie wszystkie gusta. Połącz go z bielą w celu otrzymania sielankowego, włościańskiego klimatu lub dodaj czerń, aby otrzymać wygląd retro. Komponując ten błękit z ciemną czerwienią lub innymi pulsującymi życiem barwami możesz uzyskać styl francuskiej prowincji.



Wpis powstał we współpracy z z firmą SANITEC KOŁO Sp. z o.o. www.kolo.com.pl

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Zestaw Miska wisząca VILLEROY&BOCH VENTICELLO z deską wolnoopadającą SlimSeat, biały 4611RS01

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium