Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_27/

Nowoczesne pompy ciepła SAMSUNG EHS

0
Nowoczesne pompy ciepła SAMSUNG EHS

Pompy ciepła SAMSUNG – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

 

 

Co to jest pompa ciepła? Jak działa? Czy może być montowana w każdym domu? To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie przed wybraniem źródła ogrzewania w domu. Pewne jest jedno: pompy ciepła są od kilku lat coraz częściej wybieranym źródłem ogrzewania w nowych budynkach. I co ciekawe, zapotrzebowanie na nie jest coraz większe.

 

Boom na pompy ciepła trwa w najlepsze. Polacy coraz chętniej rezygnują z tzw. „kopciuchów”, czyli pieców centralnego ogrzewania wykorzystujących węgiel kamienny lub drewno, a Ci, którzy mieli w planach montaż kotłów gazowych, w związku z sytuacją w kraju i na świecie, szukają alternatyw. Taką niewątpliwie jest montaż pompy ciepła.  To nowoczesne rozwiązanie nie tylko w dopiero co powstających budynkach, ale też możliwe w domach, które ogrzewane są lub były właśnie kopciuchami albo kotłami gazowymi. Te, jak się okazuje nie są już tak dobrym rozwiązaniem jak przez ostatnie lata. Według ostatnich wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących przyspieszonej transformacji energetycznej i chęci uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, wynika, że od 2027 roku obowiązywać będzie zakaz montowania pieców wykorzystujących paliwa kopalne tj. węgiel, olej opałowy i gaz w nowych budynkach. Natomiast od 2030 roku montowanie i korzystanie z tego typu rozwiązań będzie również zakazane w modernizowanych budynkach.

Zacznijmy jednak od najważniejszej informacji…

 

Pompa ciepła SAMSUNG Split

 

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, które pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Oznacza to, że pompa ciepła nie tylko pozwala nam na ogrzewanie domu, ale też przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

 

Jak działa pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie jak pompa hydrauliczna, która pozwala zwiększyć wysokość lustra cieczy dzięki włożonej energii elektrycznej. Pompa ciepła pozyskuje energię cieplną z powietrza o niskiej temperaturze (nawet poniżej -25 stopni Celsjusza). Następnie dzięki procesom zachodzącym w sprężarce powietrze jest ogrzewane do temperatury odczuwanej przez człowieka jako ciepło.

Pompa ciepła składa się z trzech obiegów mających: 1 - dolne źródło – czyli tam skąd pompa pobiera ciepło, 2 - obieg chłodniczy – czyli zespół elementów i urządzeń, dzięki którym ciepło przekazywane jest z dolnego źródła do górnego, 3 - górne źródło – czyli system grzewczy, np. grzejniki, podłogówka, ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

 

Pompa ciepła Samsung Monoblok

Zasada działania pompy ciepła typu powietrze-woda jest bardzo prosta i bazuje na 3 zjawiskach fizycznych spotykanych w codziennym życiu: parowanie, sprężanie, skraplanie. W procesie parowania czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia, w tym przypadku jest to powietrze zewnętrzne. Czynnik chłodniczy po odparowaniu posiada w sobie zakumulowaną energię, jednak temperatura gazu jest zbyt niska, aby można było bezpośrednio przekazać tą energię do systemu grzewczego. Aby to zrobić  należy podnieść temperaturę gazu w układzie chłodniczym. Służy do tego sprężarka pompy ciepła. Podczas sprężania gazu wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Gaz pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze trafia na skraplacz, gdzie ciepło oddawane jest do systemu grzewczego. Następnie zawór rozprężny pozwala zmniejszyć ciśnienie skroplonego czynnika chłodniczego, oraz odpowiednią jego ilość podać na parownik i cały proces się powtarza.

 

Rodzaje pomp ciepła od Samsung

Dostępne obecnie na rynku pompy ciepła Samsung to produkty nowej generacji, z serii EHS (Eco Heat System). Te powietrzne pompy ciepła gwarantują zintegrowany system ogrzewania i klimatyzacji, co zapewnia komfortową temperaturę o każdej porze roku. Oznacza to, że ciepło mamy zimą, a chłodno latem.

 

Pompy ciepła Samsung z serii EHS dzielą się na:

  • EHS Mono – tę zewnętrzną jednostkę, w porównaniu z konkurencyjnymi modelami, wyróżnia rozmiar. EHS Mono jest aż o 40% mniejsza i lżejsza niż inne, konkurencyjne produkty dostępne na rynku przy zachowaniu tych samych parametrów. Oznacza to, że jej montaż jest nie tylko prosty i szybki ale dodatkowo pompa EHS Mono zajmuje mało miejsca. Zastosowana w niej inwerterowa sprężarka powoduje, że wydajność urządzenia jest płynnie modulowana w zależności od zapotrzebowania. Pompa ciepła Samsung EHS zapewnia 90% nominalnej mocy grzewczej przy temperaturze -10°C, a także sprawne odszranianie nawet przy -25°C panujących na dworze.
  • EHS Split – to najlepsze rozwiązanie bez względu na panującą na zewnątrz porę roku. Moc grzewcza pompy ciepła jest optymalizowana na bieżąco, dzięki czemu każdorazowo zapewnia ona pożądaną temperaturę, jednocześnie oferując ekonomiczną pracę. Pompa ciepła Split może współpracować z ogrzewaniem podłogowym i centralnym ogrzewaniem w domu oraz podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Umożliwia również współpracę z termostatami pokojowymi, elektrozaworem 3 drogowym, innymi źródłami ciepła, a także pozwala połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką. Pompa ciepła Split Samsung pracuje niesamowicie cicho, wyposażona jest również w funkcję zdmuchiwania śniegu, by zapewnić niezawodność podczas zimy.
  • EHS TDM Plus - urządzenie to stanowi zintegrowany, a zarazem oszczędny system grzania i chłodzenia. Ta pompa ciepła Samsung potrafi zarówno podgrzewać i chłodzić wodę, jak i powietrze, wykorzystując w tym celu jedną jednostkę zewnętrzną. Inteligentna funkcja sterowania w sposób automatyczny przełącza urządzenie między trybami powietrze-woda i powietrze-powietrze, by zapewnić stabilną temperaturę w pomieszczeniach wraz z ciepłą wodą zarówno w grzejnikach, bateriach w kuchni czy łazience oraz ogrzewaniu podłogowym. Dzięki montażowi pojedynczego modułu w postaci samej jednostki zewnętrznej, osiągamy nie tylko oszczędność kosztów, ale także przestrzeni na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wbudowana technologia TDM pozwala z kolei na szybsze i łatwiejsze sterowanie temperaturą w pomieszczeniach zarówno poprzez podgrzewanie ogrzewania podłogowego, jak i nawiewanie powietrza ciepłego.

 

Moduł hydrauliczny pompy ciepła Samsung

 

Modele powietrznych pomp ciepła dostępne są w różnych wariantach, charakteryzujących się odmienną mocą grzewczą , wyrażaną w kilowatach. Pompa ciepła Samsung EHS Mono oferuje moc grzewczą na poziomie 5kW, 9kW, 12kW, a także warianty o mocy 14 lub 16 kilowatów. W przypadku pompy ciepła Samsung EHS Split do wyboru są trzy moce grzewcze: 12kW, 14kW lub 16kW, a każda dodatkowo w dwóch wersjach – 1 PH lub 3 PH. Jednostka zewnętrzna EHS DTM Plus natomiast dostępna jest wyłącznie w wariancie o mocy 16 kilowatów, jednak znów w wariancie z 1 PH i 3 PH.

 

Jakie są zalety pompy ciepła SAMSUNG?

  • wielofunkcyjność (są w stanie nie tylko grzać, ale także chłodzić oraz dostarczać c.w.u.)
  • współpraca z panelami fotowoltaicznymi
  • bardzo cicha praca urządzenia
  • wysoka wydajność - 90% nominalnej mocy grzewczej przy temperaturze -10°C
  • układ odszraniania i odmrażania jednostki zewnętrznej
  • ekologiczny czynnik chłodniczy R410A lub R32
  • 3 lata gwarancji z możliwością rozszerzenia jej do 5 lat
  • kolorowy, dotykowy sterownik z obsługą w języku polskim
  • moduły hydrauliczne z zasobnikami nierdzewnymi CWU 200 l i 260l
  • najwyższa klasa energetyczna A+++
  • temperatura wody zasilającej do 65℃
  • praca przy-25℃ na zewnątrz

 

Zalety pompy ciepła Samsung

 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jaka jest cena pompy ciepła Samsung? To zależy. Cena pompy ciepła zależna jest od jej poszczególnych parametrów. Przede wszystkim wpływ na jej wysokość ma moc grzewcza urządzenia – im wyższa, tym większą powierzchnię będziemy w stanie ogrzać, ale równocześnie tym więcej zapłacimy za urządzenie – sytuacja jest analogiczna jak w przypadku kotłów gazowych czy na paliwo stałe. Dodatkowo na wysokość ceny wpływa również czy wybrany model umożliwia jedynie grzanie, czy również chłodzenie lub dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Jak wyglądają w takim razie koszty zakupu pompy ciepła Samsung w praktyce?

Przyjrzyjmy się kilku z nich. W momencie pisania tego tekstu pompa ciepła Samsung EHS Mono, urządzenie o mocy grzewczej 16kW kosztuje 28,024zł netto, Za pompę ciepła Samsung EHS Split z jednostką zewnętrzna o mocy 12 kW należy zapłacić  14, 750 netto, a 16-kilowatowa pompa to wydatek rzędu 18,056 zł netto. Aktualne ceny pomp ciepła Samsung znajdują się zawsze w naszym sklepie iternetowym.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Oczywiście, że tak! Warto zrobić to jak najszybciej i jeszcze skorzystać z rządowego programu dotacyjnego. Uruchomiony jakiś czas temu (informacje aktualne na moment pisania artykułu) program Moje ciepło przeznaczony jest dla właścicieli nowych budynków, którzy kupili pompę ciepła gruntową lub powietrzną. Budżet tego programu to 600 mln złotych. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania puli środków.

Dla osób, które chcą wymienić źródło ogrzewania na pompę ciepła rząd przygotował dotację w ramach programu Czyste Powietrze. W tym przypadku również można starać się o dofinansowanie.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Miska wiszaca TECE ONE 54x40cm z funkcją higieny intymnej, biały 9700200

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium