Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_28/

Ogrzewanie podłogowe w łazience z systemem PURMO

0
Ogrzewanie podłogowe w łazience z systemem PURMO

Ogrzewanie podłogowe z użyciem systemów renowacyjnych Purmo – alternatywa na ogrzewanie w modernizowanej łazience

 

 

Decyzję o wyborze instalacji ogrzewania podłogowego w łazience najlepiej podjąć na etapie projektu danego budynku, ponieważ wpływa ona między innymi na wysokość posadzki. A co w przypadku budynków już istniejących, modernizowanych? Czy właściciele takich obiektów mają możliwość zastosowania w łazience sytemu o wyższym komforcie użytkowania w postaci instalacji ogrzewania podłogowego?

 

Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?

Coraz więcej Inwestorów decyduje się na instalację w remontowanej łazience ogrzewania płaszczyznowego. I tutaj naprzeciw wychodzi nam firma Purmo, bo Purmo to nie tylko grzejniki płytowe i dekoracyjne. Poza tradycyjnymi systemami z wylewką mokrą w ofercie Purmo dostępne są również systemy renowacyjne, które idealnie sprawdzą się w przypadku takich pomieszczeń. Wszystkie dostępne nowoczesne rozwiązania renowacyjne Purmo wyróżniają się bardzo niewielką wysokością zabudowy - nie większą niż 50 mm. Cechują się też znacznie mniejszą bezwładnością niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego. W praktyce oznacza to, że podłoga nagrzewa się znacznie szybciej, a oddając ciepło do pomieszczenia błyskawicznie poprawia odczucie komfortu cieplnego, który tak bardzo jest pożądany w łazience. Dodatkowo rozwiązania renowacyjne są gotowe do pracy zaraz po wykonaniu próby szczelności. Montaż jest szybki i prosty oraz może odbywać się bezpośrednio na istniejącej podłodze, bez konieczności kucia posadzki. Rozwiązania renowacyjne tak jak pozostałe systemy ogrzewania płaszczyznowego wyróżniają się energooszczędnością, ponieważ działają przy znacznie niższych parametrach czynnika grzejnego, niż klasyczna instalacja grzejnikowa. W przypadku zasilania budynku kotłem instalacja ogrzewania podłogowego wpływa na zmniejszenie ilości spalanego paliwa przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego stopnia ogrzania pomieszczeń. Natomiast przy zasileniu budynku pompą ciepła, która korzysta z alternatywnych źródeł energii, takich jak woda, grunt, czy powietrze, instalacja ta będzie idealnym rozwiązaniem ze względu na niską temperaturę zasilania, co przełoży się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Ponadto rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym instalacją podłogową wpływa na odczucie komfortu cieplnego przy temperaturze mniejszej o 1-2°C w stosunku do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. W efekcie pobór energii cieplnej zmniejszy się nawet o kilkanaście procent w skali roku.

 

Ogrzewanie podłogowe Purmo Klettjet R


Ogrzewanie podłogowe Purmo Klettjet R

Przykładem systemu renowacyjnego jest Purmo Klettjet R. System stanowi samoprzylepna mata PE o grubości 6 mm, pokryta tkaniną do której przyczepia się rurę o średnicy 16x2,0 mm z rzepem. Matę przykleja się do twardego podłoża, jakim jest wylewka, bądź stara podłoga ceramiczna. Izolację systemową bez trudu dopasujemy do każdej geometrii pomieszczenia. Rury w systemie Purmo Klettjet R można układać z dowolnym rozstawem, uzyskując odpowiednią wydajność ogrzewania podłogowego. Montaż systemu jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych systemów z wylewką, ponieważ nie wymaga użycia takera oraz klipsów. Ponadto jest na tyle łatwy, że poradzi sobie z tym jedna osoba wyposażona w rozwijacz do rur. Gotową instalację przykrywa się wylewką anhydrytową. Producenci wylewek proponują różne rozwiązania dla różnych materiałów wykończenia podłogi, dlatego przed zalaniem instalacji warto skonsultować wybrany typ oraz minimalną wysokość jastrychu. Całkowita grubość systemu z wykończeniem podłogi w zależności od grubości wylewki wynosi ok 40mm.


Ogrzewanie podłogowe Purmo TS14 R

Kolejnym rozwiązaniem renowacyjnym oferowanym przez firmę Purmo jest system suchy TS14R. Montaż systemu może odbywać się bezpośrednio na istniejącym podłożu, które należy wcześniej wyrównać lub na izolacji termicznej. W tym wypadku całkowita grubość systemu z wykończeniem podłogi wynosi zaledwie 35 mm. Płyty systemowe wykonane są z twardego styropianu EPS 240, o grubości 17 mm, fabrycznie pokrytego blachą aluminiową, która zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Konstrukcja płyty umożliwia montaż rur PE-RT/Al/PE-RT o średnicy 14x2,0 mm w rozstawie co 125 mm. Istnieje możliwość bezpośredniego położenia parkietu pływającego lub przyklejenia płytek przy zastosowaniu płyty systemowej nośnej o grubości 5 mm. W przypadku pokrycia podłogi panelami bądź wykładziną należy zastosować dodatkowo warstwę suchego jastrychu, w tym wypadku wysokość systemu wzrośnie. Bezpośrednio na profilowanej płycie systemowej można układać parkiet o minimalnej grubości 15 mm. W przypadku tego systemu uzyskujemy do trzech razy krótszy czas ogrzewania podłogi niż w systemie tradycyjnym z uwagi na brak wylewki.

 

Ogrzewanie podłogowe PURMO TS14 R

 

Ogrzewanie podłogowe w miejsce grzejnika w łazience?

W przypadku gruntownego remontu łazienki w budynku, który posiada już instalację grzejnikową istnieje możliwość zaprojektowania pętli ogrzewania podłogowego bez ingerencji w pozostałą instalację. W łazience grzejnik powinien możliwie szybko dostarczyć ciepło do pomieszczenia oraz umożliwić suszenie ręczników, natomiast instalacja ogrzewania podłogowego powinna zapewnić odpowiedni komfort cieplny użytkowników poprzez podwyższenie temperatury w okolicy stóp. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki szeregowemu połączeniu grzejnika z pętlą ogrzewania podłogowego za pomocą zestawu przyłączeniowego TempCo VT firmy Purmo. W takim wypadku regulacja obydwu odbiorników ciepła odbywa się jedną głowicą termostatyczną. Temperatura czynnika zasilającego instalację ogrzewania podłogowego jest obniżana przez czynnik powracający z grzejnika. Należy jednak rozważyć układanie rur grzejnych pod elementami stałego wyposażenia takimi jak np. wanna lub brodzik, ponieważ w tych miejscach ogrzewanie podłogowe nie będzie efektywne, ale także dlatego , że np., ułożenie rur zbyt blisko syfonu może powodować jego wysuszenie.


Dzięki zastosowaniu renowacyjnych systemów ogrzewania podłogowego użytkownicy modernizowanych obiektów również mogą cieszyć się podwyższonym komfortem cieplnym oraz możliwością swobodnej aranżacji pomieszczeń jaką daje instalacja ogrzewania podłogowego.

Pełna oferta systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Purmo dostępna jest na stronie www.purmo.com oraz na zapytanie w ofercie naszego sklepu internetowego a także od ręki w naszych salonach stacjonarnych.

 

Zobacz też nasz inny wpis: Głowice termostatyczne - czy są mi potrzebne i po co?

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium