Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_26/

Ogrzewanie w łazience

0
Ogrzewanie w łazience

Przytulna łazienka to dobrze ogrzana łazienka, dlatego też powinniśmy starannie wybrać rodzaj ogrzewania łazienkowego. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki ścienne albo ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy, że, dla zachowania komfortu użytkownika, zalecana temperatura w łazience powinna być o ok. 2’C wyższa od tej panującej np. w pokoju dziennym.


Grzejniki drabinkowe

Współczesne grzejniki ścienne w łazience to już nie toporne i ciężkie żeliwne "żeberka". Nowoczesne grzejniki drabinkowe zapewniają nie tylko odpowiednią temperaturę i wilgotność w łazience, ale służą również (a czasem i głównie) jej ozdobie, pełniąc jednocześnie funkcję suszarki i wieszaka na ręczniki czy szlafrok. Grzejnik może też być ścianką działową czy podporą dla lekkich półek na przeróżne drobiazgi.
Grzejniki łazienkowe najczęściej są wykonane ze stali lub miedzi, czasami spotyka się grzejniki aluminiowe. Najczęściej występują grzejniki zasilane wodą z instalacji centralnego ogrzewania, choć niektóre modele mają dodatkową grzałkę elektryczną umożliwiającą używanie urządzenia poza sezonem grzewczym. Dodatkowe grzałki można instalować w większości grzejników wodnych. W znaczący sposób poprawia komfort użytkowania grzejnika w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym. Dobierając grzałkę należy pamiętać, że jej moc nie może być większa od mocy grzejnika podanej przez producenta.
Istnieją też grzejniki drabinkowe zasilane wyłącznie elektrycznie – jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają w domu instalacji centralnego ogrzewania. Elektryczne grzejniki są całkowicie bezpieczne - ich konstrukcja sprawia, iż użytkownikom nie grozi porażenie prądem elektrycznym. Występują w dwóch rodzajach – z grzałką, zalane olejem gdzie grzałka ogrzewa specjalny olej wewnątrz grzejnika, a także pozbawione cieczy grzejniki elektryczne, zwane potocznie suszarkami do ręczników.
Grzejniki drabinkowe są produkowane w wielu kształtach (prostokątne, obłe, okrągłe) oraz w wielu wariantach kolorystycznych – tak aby każdy znalazł odpowiedni dla swojej łazienki. Niektórzy producenci umożliwiają też zamówienie grzejnika zrobionego "na miarę" - oczywiście za odpowiednią dopłatą.


Ogrzewanie podłogowe

Praktycznym rozwiązaniem ogrzewania w łazience może się również okazać zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne, oba te systemy ogrzewania różnią się budową i kosztami wykonania. Ogrzewanie wodne jest droższe w budowie, lecz tańsze w eksploatacji, lecz wymaga systemu centralnego ogrzewania w domu
W podłogowym ogrzewaniu elektrycznym stosuje się najczęściej maty grzewcze położone w wylewce pod płytkami. Gdy przez te elementy przepływa prąd, wówczas nagrzewają się one i przekazują swoje ciepło podłodze. Systemy ogrzewania elektrycznego są najczęściej zasilane prądem jednofazowym 230 V, rzadziej trójfazowym 400 V. Istnieją również specjalne maty przeznaczone do montażu na ścianie pod wklejonym lustrem co zapobiega jego parowanie w trakcie gorącej kąpieli bądź prysznica.
Podstawą podłogowego ogrzewania wodnego są rury wykonane z tworzyw sztucznych. Do ułożenia tego rodzaju instalacji grzewczej niezbędna jest izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa. Instalacje wodne ogrzewane są wodą o temperaturze około 50 st. Celsjusza, pochodzącą z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych - dlatego też ten typ ogrzewania jest wskazany raczej w budynkach mających instalacje centralnego ogrzewania.
Decydując się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego warto pamiętać, iż w większości przypadków podniesie to poziom podłogi w łazience o 5-7,5 centymetrów. Elektryczne kable grzejne oraz rury ogrzewania wodnego należy układać na wylewce betonowej, elektryczne maty oraz folie grzejne nie wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Najlepsze materiały na wykończenie podłóg w takiej łazience to te, które dobrze przewodzą ciepło - marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne. Ze względu na różnicę rozszerzalności cieplnej pomiędzy betonem a płytkami ceramicznymi, nie należy układać zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.
Przy ogrzewaniu podłogowym należy unikać kładzenia podłóg z drewna i materiałów drewnopochodnych - źle przewodzą ciepło, a także mogą się deformować pod jego wpływem.

 

Artykuł stworzony we współpracy z firmą SANITEC KOŁO Sp. z o.o. www.kolo.com.pl

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Zestaw Miska wisząca VILLEROY&BOCH VENTICELLO z deską wolnoopadającą SlimSeat, biały 4611RS01

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium