Arena Łazienek
/skins/user/rwd_shoper_27/

Stelaż podtynkowy GEBERIT - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

4
Stelaż podtynkowy GEBERIT - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Stelaż podtynkowy Geberit - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 

 

 

Stelaże podtynkowe wc i zabudowane spłuczki na stałe weszły do standardu wyposażenia nowoczesnych łazienek i toalet. Oszczędność miejsca, ukrycie wszystkich elementów instalacji pod zabudową oraz duże ułatwienie w sprzątaniu – to tylko jedne z wielu zalet tego rozwiązania. Na co zwrócić uwagę wybierając zestaw podtynkowy? Jakie są rodzaje stelaży wc i czym się różnią? Wyjaśniamy.

 

Zestaw podtynkowy: co to jest?

Najprościej mówiąc stelaż podtynkowy to metalowe ramy, na których montuje się ceramikę łazienkową. Najczęściej wykorzystuje się go do zabudowy spłuczki i zawieszenia na nim miski ustępowej wc. Zestaw podtynkowy może być wmontowany w ścianę (wówczas należy wykuć odpowiedniej wielkości wnękę) lub mocowany do ściany (stawiany przy ścianie i obudowany płytkami lub panelami).
Zestaw podtynkowy umożliwia stabilną instalację elementów takich, jak: umywalka, toaleta, pisuar lub bidet. Zazwyczaj wykorzystywany jest do zawieszenia ceramiki w strefie wc. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Stelaż podtynkowy wc pozwala ukryć spłuczkę, wszystkie elementy podłączenia instalacji wodno-odpływowej i niezbędne do działania akcesoria. Na zewnątrz widać jedynie prostą i minimalistyczną bryłę, obudowaną zazwyczaj płytkami idealnie komponującymi się z aranżacją wnętrza.

 

Stelaż podtynkowy Geberit - elementy składowe

 

Montaż stelażu podtynkowego

Montaż stelaża podtynkowego to też duża oszczędność miejsca, szczególnie w małych łazienkach i toaletach. Na rynku dostępne są specjalne wąskie modele, np. stelaże podtynkowe KOŁO z serii Slim o głębokości zaledwie parunastu centymetrów, pasujące do krótkich misek wiszących. Świetnie sprawdzają się nawet w bardzo wąskich i niewielkich pomieszczeniach.
Zabudowa stelaża wc to zarówno praktyczne, jak i eleganckie rozwiązanie do łazienek o każdym metrażu. W małych wnętrzach pozwalają lepiej zagospodarować przestrzeń, a w dużych tworzą zwartą i minimalistyczną zabudowę.
Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy, jeśli decydujemy się na instalację stelaża podtynkowego. To spora ingerencja w pomieszczenie, dlatego jego umiejscowienie należy zaplanować już na etapie projektowania. Wymaga odpowiednich prac budowlanych i wyprowadzenia instalacji.

 

Wybieramy stelaż podtynkowy: na co zwrócić uwagę?

Pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć przy wyborze zestawu podtynkowego Geberit jest typ zabudowy. Do wyboru mamy lekką lub ciężką. Podstawowa różnica między nimi polega na umiejscowieniu i sposobie zabudowy. Stelaże wc do zabudowy ciężkiej (mokrej) wymagają wykucia wnęki w ścianie, podłączenia instalacji, a następnie na zamurowaniu go. Zabudowa lekka (sucha) to instalacja ramy stelaża do ściany, bez potrzeby kucia. Cała konstrukcja jest dostawiana do ściany, mocowana do niej i do posadzki, a po podłączeniu obudowana panelami lub płytkami.


Kolejny krok to wybór konkretnego modelu zestawu podtynkowego. Najpopularniejsze są te służące do montażu wiszących misek wc, bidetów i pisuarów. Na które parametry warto zwrócić uwagę? Najważniejszy to oczywiście wymiary samej konstrukcji oraz określenie jej gabarytów po zabudowie. Przyjrzyjmy się też dokładnie jaki zakres regulacji w zakresie głębokości i wysokości montażu ma konkretny model, jaką ma pojemność spłuczki (i czy można tę objętość regulować), z jakich materiałów jest wykonany i jak długą gwarancję daje producent na bezawaryjne działanie całego systemu. Geberit Duofix pozwala na regulację wymiarów w szerokim zakresie, ma łatwą w obsłudze spłuczkę podtynkową, daje możliwość regulacji ilości zużywanej wody i ma kilka trybów spłukiwania.

 

 


Miski WC do stelaża podtynkowego

Teraz sprawdźmy, które modele misek ustępowych pasują do konkretnego stelaża podtynkowego. Do wc do zabudowy najlepiej pasują podwieszane miski, dając minimalistyczne i praktyczne wykończenie. Wiszące miski wc KOŁO są uniwersalne i elastyczne pod kątem montażu i kompatybilności z wieloma stelażami wc. Różnorodność wzornictwa i wymiarów pozwala z łatwością dopasować je do projektu każdej łazienki, niezależnie od wielkości pomieszczenia i stylistyki wyposażenia.

Stelaże Geberit

Jakie są cechy dobrego stelaża? Przede wszystkim powinny one charakteryzować się odpowiednią szczelnością i wytrzymałością. Jakakolwiek awaria lub rozszczelnienie wiążą się zazwyczaj z koniecznością kucia zabudowy. Podczas wyboru stelaża nie warto oszczędzać. To inwestycja na lata, dlatego wybór produktów sprawdzonych producentów wyposażenia to dobra decyzja, która pozwala na spokojne użytkowanie i bezawaryjne działanie systemu przez długie lata.
Najbardziej znaną i bezawaryjną firmą na rynku stelaży podtynkowych jest Geberit. Producent znany od wielu lat, z szerokim asortymentem wyposażenia łazienkowego. Wysoką jakość sprzętu potwierdza wieloletnia gwarancja dodawana do każdego produktu marki Geberit. Ten producent opiera się na długim doświadczeniu w branży, jednocześnie wciąż proponując nowinki techniczne w swoich produktach. Innowacyjne rozwiązania i nowe technologie są implementowane do najnowszych modeli stelaży Geberit. Marka proponuje także wszystkie akcesoria do wykończenia strefy wc i spójne linie produktowe wyposażenia. Ciekawym narzędziem jest konfigurator przycisków do wc, który ułatwia wybór najlepiej pasującego modelu, zarówno pod kątem wyglądu, jak i parametrów technicznych.

 

Zabudowa stelaże Geberit na ścianie

 

Stelaże WC - rodzaje

Decydując się na zestaw podtynkowy do zabudowy mokrej (ciężkiej), jego montaż należy rozpocząć na samym początku projektu urządzania łazienki. A najlepiej, jeśli to możliwe, uwzględnić podczas stawiania konstrukcji ścian łazienki. Wymaga bowiem zaplanowania odpowiedniej wnęki i doprowadzenia instalacji wodnej i odpływowej w konkretne miejsca.

Stelaż mocowany do ściany i posadzki

Zdecydowanie częściej wybierane jest rozwiązanie, w którym rama stelaża podtynkowego jest mocowana do ściany i posadzki. I tu znów warto dobrze przyjrzeć się rodzajom stelaży. Są na rynku dostępne modele z samonośną ramą, która nie wymaga dodatkowej konstrukcji i wzmocnienia (w sytuacji, gdy np. wc jest instalowane przy cienkiej ściance działowej).

Stelaże podtynkowe niskie i wysokie

Do wyboru mamy także stelaże podtynkowe niskie i wysokie. Czym się różnią? Przede wszystkim wysokością zabudowy, co wpływa na umiejscowienie przycisku spłukującego. W praktyce na stelażach wysokich przycisk znajduje się nad otwartą deską sedesową zamontowanej miski, a na niskich modelach pokrywa deski zwykle go zakrywa. Niby niewielka różnica, ale ma znaczenie dla dwóch kwestii. Spłukiwanie wody po zamknięciu deski (a to wymusza niski stelaż) ma bezpośrednie przełożenie na poziom higieny w łazience. A jeśli przestrzeń nad stelażem planujemy przeznaczyć na miejsce do przechowywania i dodatkowe półki, to niski stelaż pozostawi go więcej.

Przycisk spłukujący

Większość modeli zestawów podtynkowych ma możliwość regulacji (w określonym zakresie) wysokości ramy oraz głębokości, na jaką odsunięta jest od ściany. Produkty różnią się pojemnością spłuczki, czemu warto dobrze się przyjrzeć pod kątem zużycia wody i przyjazności dla środowiska. Wybierając stelaż, warto od razu dobrać pasujący do niego przycisk spłukujący. Sprawdźmy, jak długą gwarancję daje producent na bezawaryjne działanie produktu.

 

Stelaż podtynkowy: jak go obudować?

Okazuje się, że nie jest to bardzo trudne zadanie. Jednak zanim przystąpimy do zamurowania (przy zabudowanie mokrej) lub lekkiej zabudowy, sprawdźmy kilkukrotnie, czy stelaż jest prawidłowo zamontowany i nie przecieka. To szczególnie ważne, by potem uniknąć kłopotliwego kucia świeżej zabudowy.


Czym wykończyć stelaż podtynkowy?

Do suchej zabudowy wykorzystuje się wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe. Po przycięciu do odpowiednich rozmiarów należy wywiercić w nich otwory, które umożliwiają zamontowanie ich na stelażu. Dobrą alternatywą jest obudowanie stelaży podtynkowego wc bloczkami z betonu komórkowego. Gdy cała konstrukcja wyschnie i będzie stabilna, można przystąpić do wykończenia. Ułożenie płytek lub zaaranżowanie osłony stelaża jako elementu zabudowy meblowej to najczęściej wybierane rozwiązania. I patrząc pod kątem użytkowania – zdecydowanie najbardziej praktyczne pod kątem codziennego użytkowania i sprzątania łazienki. Na tak wykończoną konstrukcję wiesza się ceramikę: miskę wc, bidet, pisuar lub umywalkę.

 

Banner Facebook

Komentarze do wpisu (4)

18 czerwca 2021

Dobrze się to czyta. nareszcie jakieś kompendium z solidną dawką wiedzy opisujące stelaże podtynkowe typu geberit

15 lipca 2021

od 10 lat mam w domu stelaże geberit i są niezawodne ale nie wiedziałem, że koło to część koncernu geberit. czyli to ta sama jakość stelaży podtynkowych za niższą cenę?

2 sierpnia 2021

Bardzo przydatny i wartościowy tekst. Brawo. Gratulacje

20 lipca 2023

Nie koło to nie geberit koło to bardzo awaryjne produkty pozdrawiam

Kategorie

Taniej o

Produkt tygodnia
Odpływ liniowy HANSGROHE  RAINDRAIN FLEX 90cm chrom 56045000
2 675,00 zł
1 573,04 zł 1 573,04 zł

Oszczędź

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
{ "@context": "https://schema.org", "@type": "Organization", "url": "https://arenalazienek.pl/", "logo": "https://arenalazienek.pl/skins/user/rwd_shoper_27/images/logo.png" }